Advertising
Zakumaj.pl

Zgasło światło – i co dalej?

Opiekun artykułu: misssza
Zgasło światło – i co dalej?

Zgasło światło – i co dalej?

Gdy późnym wieczorem w twoim domu nagle zrobi się ciemno i zapadnie cisza, nietrudno domyślić się, co się stało. Według wszelkiego prawdopodobieństwa z jakiegoś powodu zabrakło prądu. To, na ile poważna jest sytuacja, dopiero się okaże – w najlepszym razie czeka cię jedynie konieczność usunięcia zwarcia w domowej instalacji. Ale może być też tak, że awaria potrwa dłużej, kilka godzin, a czasem nawet i kilka dni. Jak sobie poradzić w przypadku braku prądu i jak się do tego przygotować, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Od czego zacząć?

    Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być sprawdzenie domowej instalacji. Jeśli pojawiło się w niej zwarcie (bo na przykład nasz ukochany czajnik elektryczny wreszcie po latach odmówił posłuszeństwa), zareaguje bezpiecznik i odłączy prąd. Zanim go ponownie włączymy, musimy usunąć przyczynę problemu i wyłączyć uszkodzone urządzenie. Wszystko to okaże się proste (nawet ciemną nocą) pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, gdzie znajdują się bezpieczniki. A po drugie – potrzebna nam będzie sprawna latarka. Jeśli takowej nie mamy pod ręką, a telefon właśnie się rozładował – niestety, będziemy potykać się w ciemnościach.

  • Gdy sprawa jest poważniejsza

    Gorzej, jeśli nasza instalacja jest w porządku, a mimo to prądu nie ma. Być może zalegamy z opłatami i został on po prostu odłączony? Jeśli jednak ciemno jest także w innych mieszkaniach czy domach, mamy najprawdopodobniej do czynienia z awarią, o której przyczynach i zasięgu nic jeszcze nie wiemy. W takiej sytuacji bezcenne są wszelkie informacje. Zanim podejmiemy jakieś kroki, warto porozumieć się z sąsiadami. Mogą oni wiedzieć o czymś, co nam umknęło, na przykład o planowanym wyłączeniu prądu z powodu prac konserwacyjnych. Tego samego dowiemy się również, dzwoniąc pod bezpłatny numer 991. Pomocny może się okazać także administrator budynku (numer telefonu do niego powinien się znajdować na tablicy informacyjnej, umieszczonej na klatce schodowej przy drzwiach wejściowych).

  • Co jest najważniejsze w czasie awarii?

    Co jest najważniejsze w czasie awarii?

    Awaria to awaria i jakoś trzeba sobie z nią poradzić. To, jakie działania podejmiemy, zależy od okoliczności. Jeśli prąd ma zostać włączony po kilku godzinach, nie ma wielkiego dramatu. Co innego, jeśli czeka nas kilka dni bez dostawy energii elektrycznej. Wtedy trzeba tak zorganizować życie domowe, by mimo braku prądu wszyscy (a zwłaszcza dzieci) byli bezpieczni, a ich najważniejsze potrzeby dało się zaspokoić.

    Pierwszym zadaniem jest rozwiązanie kwestii oświetlenia pomieszczeń. Latarka spełni swoje zadanie podczas poruszania się po domu czy mieszkaniu, ale jako stacjonarne źródło światła się nie sprawdzi, zwłaszcza gdy problem potrwa dłużej – po prostu wyczerpią się jej baterie. Tradycyjnym i prostym rozwiązaniem problemu są świece (o ile oczywiście nasz dom jest w nie zaopatrzony). Ale takie oświetlenie ma także wady – używanie otwartego ognia w domu, gdzie przebywają małe dzieci i zwierzęta, może nie być bezpieczne. Jeśli zapalona świeca się przewróci, łatwo poparzyć się gorącą stearyną, a od płomienia mogą zająć się elementy wyposażenia mieszkania. W niektórych domach znajdują się w celach dekoracyjnych lampy naftowe. Jeśli taka lampa jest sprawna, a my umiemy jej używać, sprawdzi się lepiej niż świeca.

    Rozwiązaniem bardziej bezpiecznym niż świeczka postawiona na talerzyku jest umieszczenie świecy w lichtarzu i postawienie w miejscu, do którego dzieci nie będą miały dostępu. Można także użyć podgrzewaczy umieszczonych w odpowiednich ceramicznych lampkach albo szklanych pojemnikach czy latarenkach (można takie kupić na przykład w sklepach IKEA), a jeśli nie mamy niczego takiego – nawet w zwyczajnej puszce; po wycięciu w niej odpowiedniego otworu otrzymujemy całkiem praktyczną lampkę.

  • SOS dla lodówki

    Nowoczesne lodówki są dobrze izolowane i wytrzymują pewien czas bez zasilania. Postępując odpowiednio, możemy jeszcze ten czas przedłużyć. Wystarczy nie otwierać lodówki bez potrzeby, a gdy już to zrobimy, sprawnie i szybko wyjąć potrzebne produkty i zamknąć drzwiczki z powrotem. Gdy nie ma prądu, niedopuszczalne jest otwieranie lodówki i długie przyglądanie się jej zawartości, aby zdecydować , co tak naprawdę mamy ochotę zjeść.

    Gdy zanosi się na dłuższy brak prądu, dobrze byłoby najpierw zużyć te produkty, które najszybciej się psują. Jeśli mamy kuchenkę gazową, produkty surowe możemy poddać obróbce termicznej – nie zepsują się wtedy tak szybko.

    Gdy zasilanie zostanie przywrócone, koniecznie trzeba sprawdzić zawartość zamrażarki – jeśli jakieś produkty rozmroziły się, trzeba je zużyć od razu albo, niestety, wyrzucić. Ich ponowne zamrażanie jest niedopuszczalne i grozi poważnym zatruciem, ponieważ w rozmrażającej się żywności mogą się pojawić groźne bakterie.

  • Co może się przydać?

    Co może się przydać?

    Gromadzenie w domu efektownych, ale mało praktycznych gadżetów raczej nie pomoże nam w awaryjnej sytuacji. Jest jednak sporo urządzeń lub przedmiotów, które mogą być bardzo pomocne. Możemy nabyć je w sklepach ze sprzętem budowlanym, survivalowym albo elektroniką.

    Warto mieć (i umieścić w łatwo dostępnym miejscu) praktyczną, niedużą latarkę na dynamo. Ma ona przycisk, za pomocą którego możemy ją ładować. Bardzo wydajne są modele wyposażone w żarówki ledowe.

    W sklepach z militariami dostępne są tzw. lightsticki. Zapewniają one światło, którym nie można się poparzyć, działają przez wiele godzin, są lekkie, niedrogie i łatwe do umocowaniami w dowolnym miejscu. W dodatku można sobie wybrać kolor światła – białe, żółte, zielone, niebieskie, czerwone…

    Gdy nie ma prądu, bardzo przydatny jest powerbank, dzięki któremu możemy doładować na przykład swój telefon.

    Jeśli mamy odpowiednie warunki, niezastąpiony może się okazać (zwłaszcza jeśli awaria ma potrwać dłużej) generator prądotwórczy. Zapewni nam chociażby ciągłość pracy kominka z płaszczem wodnym (taka instalacja jest wyposażona w elektryczną pompę) czy zabezpieczy lodówkę przed rozmrożeniem. A najmłodsi nie będą pozbawieni oglądania ukochanej bajki w TV.

  • Kilka dobrych nawyków

    Jeśli używasz latarki na baterie, dbaj o to, by mieć ich zapas i by nie straciły terminu ważności.

    Regularnie ładuj swój powerbank oraz oczywiście telefon i inne elektroniczne urządzenia.

    Nie odkładaj w nieskończoność konserwacji swojej zamrażarki – jeśli o nią odpowiednio zadbasz, lepiej zniesie ewentualną awarię zasilania.

    Masz generator? Świetnie. A pamiętałeś o paliwie?

Popularne tagi
  • kominek
  • powerbank
  • lightsticki
  • generator prądotwórczy
  • zwarcie
  • oświetlenie
  • latarka
  • tealighty
  • lampa naftowa
  • podgrzewacze
  • światło
  • awaria
  • lodówka
  • energia elektryczna
  • bezpieczniki
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również