Zakumaj.pl

Jak naprawić łyse miejsca na trawniku?

Jak naprawić łyse miejsca na trawniku?

Po zimie, zwłaszcza śnieżnej, nasz trawnik często jest bardzo zniszczony – w wielu miejscach brakuje trawy. Takie łysiny należy jak najszybciej zlikwidować, gdy natura nie znosi próżni i na wolnej powierzchni bardzo szybko rozrośnie się mech oraz chwasty, a ich usuwanie będzie jeszcze bardziej kłopotliwe niż uzupełnianie ubytków. Jak naprawić łysiny na trawniku, dowiesz się z tego artykułu.

 • Jak uzupełnić łyse miejsca na trawniku?

  Jak uzupełnić łyse miejsca na trawniku?

  Duże ubytki naprawia się, dosiewając w tych miejscach trawę. Mniejsze uszkodzenia można łatwo naprawić, przenosząc tam kawałki darni wycięte z innych miejsc. W celu załatania dziur w trawniku można się także posłużyć wyciętymi fragmentami trawnika z rolki, trzeba jedynie właściwie dobrać gatunek trawy, by łatki się potem nie wyróżniały.

 • Przygotowanie nasion

  Przygotowanie nasion

  W momencie zakładania trawnika warto zachować opakowanie po zastosowanej mieszance traw, aby wiedzieć, co kupić, kiedy trzeba będzie wykonać dosiewkę. Zastosowanie mieszanki o innym składzie spowoduje, że uzupełnione fragmenty będą się wyróżniać. Trawy, które tam urosną, będą występowały w odmiennych proporcjach, co ma wpływ na wygląd trawnika.

 • Przygotowanie podłoża

  Przygotowanie podłoża

  Przed dosianiem trawy trzeba starannie wygrabić uszkodzone miejsca, a jeśli jest taka potrzeba, przeprowadzić zabieg wertykulacji. Następnie należy spulchnić glebę, używając wideł szerokozębnych, i usunąć chwasty. Jeśli podłoże jest bardzo zwięzłe, trzeba domieszać do gleby piasku. Tak przygotowaną powierzchnię wyrównujemy. Powinna ona nieco wystawać ponad poziom trawnika, ponieważ świeża ziemia jest mało zwarta i po ubiciu poziom się obniży – chodzi o to, by w naprawianym miejscu nie powstał dołek.

 • Wysiew nasion

  Wysiew nasion

  Ponieważ uzupełnienia są na ogół niewielkie, nasiona wysiewamy ręcznie. Trzeba rozsiewać je nisko nad ziemią, gdyż są bardzo lekkie. Aby ułatwić sobie sianie, można zmieszać nasiona z niewielką ilością próchnicznej ziemi. Wtedy zostaną wysiane równomiernie i nie będą unoszone przez wiatr. Nie należy wysiewać zbyt dużej ilości nasion, by nowo obsiane miejsca nie różniły się gęstością trawy od reszty trawnika. Najlepiej użyć ilości określonej przez producenta mieszanki. Po wysianiu nasion przysypujemy je cienką warstwą gleby lub substratu torfowego i delikatnie zagrabiamy.

 • Pielęgnacja

  Pielęgnacja

  Po dosianiu trawy powinno się wykonać wałowanie trawnika i starannie go podlać. Podłoże w obsianych miejscach powinno być stale wilgotne, zatem trzeba je regularnie podlewać.