Zakumaj.pl

Jak poradzić sobie w lesie?

Jak poradzić sobie w lesie?

Każdemu z nas wydaje się, iż zgubienie się w lesie jest niemalże niemożliwe. Przecież pamiętamy, skąd przyszliśmy, a poza tym zawsze znajdzie się jakaś ścieżka, którą dojdziemy do zamieszkanego terenu. Problem pojawia się wtedy, gdy wokół nas nagle pojawia się mnóstwo drzew i gdzie byśmy nie spojrzeli, ani widu, ani słuchu o jakiejś znajomej nam ścieżce. W takiej sytuacji łatwo brnąć w panice przed siebie, błąkając się w niewiadomym kierunku pośrodku ogromnego lasu. Jeżeli kiedykolwiek poczujesz, iż zabłądziłaś i tracisz panowanie nad sytuacją, zastosuj się do poniższych wskazówek.

 • Zachowaj spokój

  Zachowaj spokój

  Panika jest najgorszym doradcą, szczególnie wtedy, jeśli twój los zależy od logicznego myślenia. Nigdy nie trać energii na bezsensowne wrzaski, płacz ani bieganie w kółko, nie wiedząc, co robić. Zatrzymaj się na chwilę, oddychaj spokojnie. Zastanów się, skąd przyszłaś i gdzie jesteś. Pomyśl o tym, co możesz zrobić. Być może masz zasięg telefoniczny albo dostrzegasz w oddali jakiś budynek. Najpierw pomyśl, co robić, potem to rób. Nawet jeśli jesteś w pozornie beznadziejnej sytuacji, nie załamuj rąk. Ludzie wychodzą z naprawdę nieprawdopodobnych tarapatów.

 • Zostań w jednym miejscu

  Jeżeli jesteś ranny lub dalsza wędrówka mogłaby wiązać się z niebezpieczeństwem, lepiej jest zostać w jednym miejscu. Dzięki temu zaoszczędzisz energię i zwiększysz swoje szanse na przeżycie. Przecież i tak najprawdopodobniej ktoś już cię szuka, zmartwiony tym, iż nie wracasz do domu lub punktu zbiórki. Dużo łatwiej będzie cię znaleźć w tym miejscu, czyli potencjalnie niedaleko od głównego szlaku bądź trasy wycieczki niż wtedy, gdy przemierzysz wiele kilometrów w niewiadomym kierunku.

 • Oznacz swoje miejsce

  Oznacz swoje miejsce

  Spróbuj znaleźć wokół siebie jakieś charakterystyczne miejsce, które będzie ci służyło jako punkt zero. Miejsce, w którym będziesz bezpieczny, z którego będziesz miał dobry widok. Za każdym razem, gdy odchodzisz, nie oddalaj się od niego zbyt daleko i wracaj, gdy poszukiwania spełzną na niczym. Jeżeli uda ci się znaleźć polanę, ułóż z patyków i gałęzi duży trójkąt, który będzie dla ekip ratowniczych znakiem, iż należy cię w danym miejscu szukać. Nie oddalaj się z tego miejsca, gdyż w ten sposób wprowadzisz w błąd służby ratownicze, które będą cię szukały wokół tego punktu.

 • Zbuduj schronienie

  Nie czekaj do zmroku, aż cię ktoś uratuje, gdyż pomoc może przyjść dopiero następnego dnia. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, zbuduj coś w rodzaju szałasu, który osłoni cię przed wiatrem i zapewni ci choć odrobinę ciepła. Możesz do tego wykorzystać zarośla albo powalony pień drzewa. Obłóż to gałęziami oraz dużymi liśćmi, aby osłonić się w miarę również od deszczu.