Zakumaj.pl

O czym należy pamiętać, podróżując autostopem?

O czym należy pamiętać, podróżując autostopem?

Autostop jest niewątpliwie niesamowitą przygodą. Nigdy do końca nie wiesz, gdzie danego wieczoru będziesz spał, gdzie się znajdziesz, ani kiedy wyruszysz w dalszą trasę. Bardzo wiele zależy od łaski przejeżdżających obok ciebie kierowców. Pół biedy, jeśli dzieje się to podczas pięknej, rześkiej pogody, która zapowiada miły wieczór i ciepłą noc. Gorzej, gdy znajdujesz się w niebezpiecznym miejscu, deszcz leje jak z cebra, a żaden kierowca nie kwapi się do tego, by zabrać ze sobą przemokniętego włóczęgę. O czym warto pamiętać, podróżując autostopem?

 • Wyglądaj schludnie

  Wyglądaj schludnie

  Ostatnia rzeczą, jakiej chciałby jakikolwiek kierowca, jest to, by do jego samochodu wsiadł brudny i cuchnący turysta. Ludzie pomogą ci tylko wtedy, gdy będziesz wyglądać schludnie. Co więcej, nie możesz wyglądać jak chodząca śmierć i nawet jeśli jesteś potwornie zmęczony, to uśmiechaj się do kierowców i nawiązuj z nimi nić porozumienia. Jeśli będziesz wyglądać na interesującą, pozytywną osobę, to z pewnością ktoś się zatrzyma.

 • Znajdź odpowiednie miejsce

  Czasem widzimy przy drogach autostopowiczów, którzy kompletnie nie rozumieją przepisów ruchu drogowego. Wystawanie w miejscach zakazu zatrzymywania lub na zatłoczonych arteriach, gdzie nie sposób się zatrzymać, to dość powszechny widok. Czasem można spotkać także zagubionego autostopowicza na ślimaku autostrady (naprawdę!). Jeżeli chcesz, aby ktoś się zatrzymał, by cię zabrać, to daj mu ku temu szansę.

 • Nie za dużo bagażu

  Nie za dużo bagażu

  Kolejnym sporym błędem jest zabieranie ze sobą zbyt dużego bagażu, który nijak nie zmieści się w bagażniku auta miejskiego bądź kompaktowego. W ten sposób minimalizujesz sobie szansę na znalezienie podwózki, gdyż nie każdy dysponuje dużym i przestronnym sedanem lub kombi. Najlepiej, gdyby twój bagaż swobodnie mieścił się na tylnych siedzeniach, aby wkładanie go do bagażnika nie było konieczne. Tak będzie zresztą wygodniej i bezpieczniej.

 • Weź dobrą mapę

  Ostatnimi czasy chyba nazbyt zaufaliśmy nowoczesnej technice. Wielu podróżujących nie bierze już nawet ze sobą podstawowej mapy, gdyż ma smartfona z nawigacją. Podróżując autostopem, nie wiesz jednak nigdy, czy i kiedy będziesz mógł naładować telefon, więc dobrze jest wziąć porządną, nieprzemakalną, tradycyjną mapę. Dzięki niej zawsze odnajdziesz drogę i będziesz wiedział, dokąd się kierować. Telefon zaś pozostawisz do tego, do czego został stworzony, czyli do dzwonienia. Bateria dłużej wytrzyma, więc nie będziesz co chwilę szukał w pośpiechu gniazdka.

 • Nie bierz pierwszej lepszej okazji

  Nie bierz pierwszej lepszej okazji

  Wielu początkujących autostopowiczów sądzi, że jeśli ktoś już się zatrzymał, to wypadałoby z nim się zabrać. Nawet wtedy, gdy jest nam niekoniecznie po drodze. To dość zrozumiałe, gdyż jest nam po prostu głupio odmówić, lecz trzeba się tego nauczyć. Czasem lepiej zostać trochę dłużej w dogodnym miejscu i poczekać na lepszą okazję, niż dać się wywieźć w szczere pole.