Zakumaj.pl

Jak poradzić sobie z komarami?

Jak poradzić sobie z komarami?

Wraz z nastaniem ciepłych dni i zmienianiem się wiosny w lato, pojawiają się komary. Jest to przykre dla każdego, zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy są przez nie intensywnie gryzieni. Żeby uniknąć licznych, swędzących plam, warto zabezpieczyć się zawczasu i poznać sposoby, które zminimalizują spotkania z owadami.

 • Zioła przeciwko komarom

  Zioła przeciwko komarom

  Jeśli lubi się wieczorami siedzieć w ogrodzie, na balkonie lub mieć otwarte okno, żeby wpuścić do pokoju odrobinę powietrza, warto obsadzić takie miejsca roślinami, których komary nie lubią. Wiele z nich to popularne zioła, które mają miły dla człowieka zapach i mogą stanowić również dodatek do potraw. Wśród najpopularniejszych ziół odstraszających owady jest bazylia oraz kocimiętka. Poza ziołami przydatne są również pelargonie, którymi często ozdabia się balkony.

 • Cebula i czosnek

  Do człowieka komary przyciąga nie tyle fakt posiadania przez niego krwi, co specyficzny zapach. Niektórzy mają bardziej kuszący dla owadów, inni mniej. Chcąc zapobiec ugryzieniom, warto włączyć do diety czosnek oraz cebulę. Pod wpływem tych dwóch składników ludzkie ciało zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, który odstrasza komary. Niestety, jego nadmiar może odstraszyć również ludzi.

 • Olejki eteryczne

  Olejki eteryczne

  W odstraszaniu komarów mogą pomóc również olejki eteryczne. Najpopularniejszy jest olejek waniliowy, którego owady serdecznie nie cierpią. Niestety, jego mocny zapach nie zawsze odpowiada również ludziom, dlatego można stosować także inne rodzaje. Olejek migdałowy, cynamonowy, kokosowy, cytrusowy, sosnowy działają podobnie jak waniliowy zniechęcając komary do siadania na skórze. Najlepiej posmarować nimi miejsca, które dobrze uwalniają zapach – nadgarstki, łokcie, szyję, skórę za uszami.

 • Witamina B6

  Witaminy z grupy B to nie tylko pomoc dla układu nerwowego i krwionośnego, lecz również środek zniechęcający komary. Jedzenie tabletek zawierających witaminę B6 zmienia zapach potu. Komary bardzo nie lubią tego zapachu, więc nie decydują się na gryzienie.

 • Środki ze sklepu

  Środki ze sklepu

  Doraźnymi środkami są również produkty ze sklepów – spraye przeciwko komarom. Można znaleźć preparaty, które należy rozpylić na własnym ciele, żeby komary nie gryzły, można również znaleźć aerozole do rozpylania w pomieszczeniu.Dobrze sprawdzają się wkładki Raid, które wkłada się do specjalnego urządzenia podłączanego do kontaktu. Wystarczy 1 godzina, żeby pozbyć się komarów, które już znalazły się w pomieszczeniu, jak i ochronić pokój przed nalotem szkodników.