Zakumaj.pl

Co zrobić, by nie bać się horrorów?

Co zrobić, by nie bać się horrorów?

Ktoś, kto boi się horrorów, po prostu nie powinien ich oglądać. Czasami jednak nie ma wyboru – jeśli nasz partner życiowy jest zafascynowany takimi filmami, jesteśmy skazani na ich oglądanie. Może się także zdarzyć, że znaleźliśmy się w towarzystwie, które uwielbia horrory i nie chcielibyśmy przyznawać się do naszego lęku. Bywa też tak, że wszyscy rozmawiają o jakimś kultowym horrorze, a my go nie widzieliśmy i czujemy się wykluczeni. Jak zatem poradzić sobie ze strachem w czasie oglądania horroru? Kilka porad znajdziesz w tym artykule.

 • Horrory oglądaj w towarzystwie

  Horrory oglądaj w towarzystwie

  Najlepiej nie oglądać horrorów w samotności, jeśli wywołują one silny lęk. Gdy znajdziemy się sami w ciemnym pokoju, możemy mieć wrażenie, że potwory z telewizyjnego ekranu czyhają na nas w każdym kącie, a przejście korytarzem do łazienki będzie wydawać się zbyt ryzykowne. Druga osoba, czy będzie to partner w związku, czy przyjaciółka, pomoże pokonać lęk i stanowi oparcie. Razem łatwiej zdystansować się do oglądanych obrazów i nie boimy się już tak na serio.

 • Stwórz bezpieczne otoczenie

  Stwórz bezpieczne otoczenie

  Jeśli jednak decydujemy się na oglądanie horroru w samotności, zadbajmy o stworzenie bezpiecznego otoczenia. Można zawinąć się w miękki koc i oprzeć wygodnie o poduszki. Zapalone światła rozproszą mroki i po kątach nie będzie się czaić zło. Okrutne bestie pozostaną w świecie filmu i nie będą nas przerażać.

 • Odwróć uwagę

  Odwróć uwagę

  Gdy podczas oglądania horroru ogarnia nas lęk, warto odwrócić uwagę. Napięcie bardzo dobrze zredukuje chrupanie chipsów czy innych smacznych przekąsek. Trzeba jednak uważać, bo skutki regularnego zajadania stresu podczas oglądania filmu mogą być bardzo wymierne. Dlatego jeśli podczas oglądania filmu pożerasz spore ilości przekąsek, nie rób tego zbyt często.

 • Śmiej się

  Gdy strach jest już nie do wytrzymania, możemy bardzo łatwo sobie z nim poradzić, sprowadzając to, co oglądamy, do absurdu. Na widok wyjącej, zakrwawionej postaci ze straszliwymi zębiskami oczywiście można krzyczeć z przerażenia, ale dużo lepszy jest śmiech. Nie tak trudno zacząć się śmiać, oglądając horror, gdyż charakteryzacja czasem jest naprawdę przesadzona.

 • Zdystansuj się

  Jeśli jednak oglądamy film o ciekawej warstwie psychologicznej, a jednocześnie naprawdę przerażający, zdecydowanie nie będzie nam do śmiechu. W takim przypadku jedyny sposób to uświadomić sobie, że przecież to tylko film, wymyślona historia, która nie zdarzyła się naprawdę. Można także wyobrazić sobie, jak były kręcone poszczególne sceny, co wtedy działo się na planie. To powinno oswoić strach i narzucić mu rozsądne granice. Bo jednak trochę bać się trzeba, w końcu po to ogląda się horrory.