Zakumaj.pl

Jak poradzić sobie ze zestresowanym kotem?

Jak poradzić sobie ze zestresowanym kotem?

Koty są bardzo wrażliwymi zwierzętami i wiele sytuacji jest dla nich stresujących. Znerwicowany kot może zmienić swoje zachowanie, stać się złośliwy, agresywny, załatwiać się poza kuwetą. Długotrwały stres może wywołać u zwierzęcia poważną chorobę, a nawet doprowadzić do zgonu. Jak pomóc zestresowanemu kotu?

 • Unikaj sytuacji wywołujących u kota stres

  Unikaj sytuacji wywołujących u kota stres

  Najlepszym sposobem na to, żeby mieć zdrowego, spokojnego kota, jest niedopuszczanie do sytuacji, które wywołują u niego stres. Czasem jest to bardzo proste.

  Koty mają bardzo wrażliwy słuch. Tak więc – nie hałasuj! Nie trzaskaj drzwiami, nie krzycz, nie odtwarzaj „na cały regulator” głośnej, ostrej muzyki. To pomoże nie tylko kotu, rodzina i sąsiedzi też poczują się lepiej.

  Koty są bardzo empatyczne. Wyczuwają niepokój i zdenerwowanie swoich właścicieli, bardzo boją się kłótni i głośnych krzyków. Unikaj konfliktów w domu i awantur, szkodzą nie tylko kotu.

  Koty nie znoszą zmian w swoim otoczeniu, nawet minimalnych. Bardzo źle działa na nie nieporządek. Zadbaj zatem o ład w swoim mieszkaniu.

 • Odizoluj kota od przyczyny stresu

  Odizoluj kota od przyczyny stresu

  Wielu sytuacji, które są niepokojące dla kota, nie sposób uniknąć. Stres może jednak zwierzęciu zaszkodzić. Jeśli sprawa jest poważna – planujemy przeprowadzkę, generalny remont czy hałaśliwe przyjęcie z dużą liczbą gości – znajdź kotu na ten czas zastępczy dom. Lepiej oddać go na pewien czas do rodziny czy znajomych niż narażać na cierpienie wywołane ciągłym zdenerwowaniem.

 • Zapewnij kotu bezpieczny schowek

  Zapewnij kotu bezpieczny schowek

  Czasem sytuacja, powodująca u kota lęk, nie trwa zbyt długo albo zostaliśmy nią zaskoczeni (na przykład wizyta w domu obcej osoby, gwałtowna burza, sylwestrowe fajerwerki). Przewidując takie okoliczności, trzeba stworzyć kotu możliwość zmniejszenia napięcia. Dobrze byłoby, gdyby miał w domu miejsce, w którym mógłby się bezpiecznie ukryć i przeczekać. Niektóre koty w takiej sytuacji chowają się w szafie. Dla innych azylem jest ich transporter (można go nakryć kocykiem lub ręcznikiem, żeby zwiększyć u kota poczucie bezpieczeństwa). Sprawdź, gdzie lubi chować się twój zwierzak, i udostępnij mu to miejsce w razie potrzeby.

 • Co zrobić z długotrwałym stresem?

  Co zrobić z długotrwałym stresem?

  Czasem w życiu rodziny zachodzą sytuacje, które są bardzo stresujące dla kota – gdy na przykład urodzi się dziecko. Podobnie działa radykalna zmiana naszego trybu życia czy dłuższy wyjazd właściciela albo kogoś z rodziny. Funkcjonowanie naszego pupila zaburzy także pojawienie się nowego zwierzęcia w domu, zwłaszcza kota lub psa.

  W takich okolicznościach, jeżeli kot jest znerwicowany, trzeba zastosować środki uspokajające. Należy w tym celu udać się do lekarza weterynarii, żeby dobrał odpowiedni specyfik. Można zastosować także specjalne urządzenie wkładane do gniazdka elektrycznego, wydzielające kocie feromony, które mają działanie uspokajające.