Zakumaj.pl

Które pokarmy są szkodliwe dla kotów?

Które pokarmy są szkodliwe dla kotów?

Kot nie jest zwierzęciem wszystkożernym. Jest natomiast bardzo ciekawski i interesuje się tym, co jedzą ludzie. Tymczasem wiele pokarmów i napojów, które goszczą na naszych stołach, to śmiertelnie niebezpieczne dla kota trucizny.

 • Czekolada, kawa i herbata

  Czekolada, kawa i herbata

  Czekolada jest przysmakiem zdecydowanie nieskazanym dla zwierząt. Zawiera trującą dla nich teobrominę, a poza tym kofeinę, która zaburza pracę serca i wpływa szkodliwie na układ nerwowy. Kofeina jest również w kawie i herbacie, dlatego zwierzęta nie powinny mieć dostępu do tych napojów albo ziaren kawy. Nie zachęcaj swojego kota do jedzenia czekolady. Może ona spowodować nawet jego śmierć.

 • Winogrona i rodzynki

  Winogrona i rodzynki

  Winogrona i rodzynki nie powinny być przysmakiem twojego ulubieńca. Zawarte w nich substancje są toksyczne dla kota i powodują uszkodzenie nerek.

 • Cebula i czosnek

  Cebula i czosnek

  Zdrowe dla ludzi, zdecydowanie zabronione dla kota. Cebula i czosnek powodują u kota anemię, uszkadzają czerwone ciałka krwi. Bardzo niebezpieczne jest zjedzenie przez kota większej ilości cebuli.

 • Surowe ryby

  Surowe ryby

  Surowe ryby mogą na skutek obecności bakterii spowodować zatrucie pokarmowe. Groźniejszy jest jednak zawarty w surowym mięsie ryby enzym, który niszczy niezbędną dla zdrowia kota witaminę B1 (tiaminę). Brak tej witaminy może doprowadzić do poważnych problemów neurologicznych, a nawet śpiączki.

 • Surowe jajka

  Surowe jajka

  Nie należy kotu podawać surowych jajek, ponieważ zawarty w ich białkach enzym, awidyna, zakłóca wchłanianie witaminy B7 (biotyny). Niedobór biotyny jest przyczyną problemów ze skórą i sierścią kota oraz zahamowania jego wzrostu. Poza tym spożywanie surowych jaj grozi zarażeniem salmonellą lub bakterią E. coli.

 • Surowe mięso

  Surowe mięso

  Surowe mięso może być przyczyną zatruć pokarmowych, jeżeli zawarte są w nim bakterie. Bardzo niebezpieczne dla kotów jest surowe mięso wieprzowe, gdyż może zawierać groźnego dla nich wirusa, wywołującego chorobę Aujeszkyego. Jest ona dla kotów śmiertelna, choć całkowicie niegroźna dla ludzi. Wirus może nie zostać zniszczony w czasie gotowania czy pieczenia mięsa, dlatego nie należy karmić kota wieprzowiną.

 • Co jeszcze może kotu zaszkodzić?

  Co jeszcze może kotu zaszkodzić?

  Tłuszcz z mięsa czy smalec podawany kotu może spowodować zapalenie trzustki. Kości czy ości z ryby są niebezpieczne ze względu na możliwość zadławienia lub uszkodzenia przewodu pokarmowego. Łamliwe kości z drobiu mogą nawet przebić kotu żołądek. Mleko (wbrew stereotypowemu przekonaniu, że koty muszą je pić) powoduje problemy trawienne, gdyż dorosłe koty nie mają enzymów rozkładających laktozę. Szkodzą kotu także pomidory czy ziemniaki. Potrawy słone mogą spowodować bardzo groźne zachwianie równowagi elektrolitycznej (dlatego nie podawaj swojemu kotu szynki czy innych wędlin, zawierających nie tylko sól, ale i inne substancje chemiczne). Nie należy podawać kotu także słodyczy i ciasta drożdżowego.

 • Nigdy nie podawaj kotu

  Nigdy nie podawaj kotu

  Nigdy nie podawaj kotu alkoholu pod żadną postacią. Zatrucie alkoholem może spowodować u kota śpiączkę i doprowadzić do jego śmierci. Zatruć może się również toksynami zawartymi w grzybach. Nie należy także podawać kotu nieświeżego, zepsutego jedzenia. Kolejną przyczyną zatruć jest spożycie przez kota leku przeznaczonego dla ludzi. Lekarstwa muszą być przechowywane poza zasięgiem kota. Nie należy także leczyć kota na własną rękę specyfikami z własnej apteczki. Zwykły paracetamol czy ibuprofen są dla zwierzęcia trucizną, ponieważ metabolizm kota jest inny niż ludzki. Poza tym kot ma znacznie mniejszą masę ciała niż człowiek, więc często jedna tabletka leku w przypadku zwierzęcia oznacza przedawkowanie specyfiku.

 • Co nie może być podstawą diety kota

  Co nie może być podstawą diety kota

  Kot musi otrzymywać zbilansowane pożywienie dostosowane do jego potrzeb. Ponieważ koty są drapieżnikami, nie mogą być żywione karmą dla psów, które mają inny metabolizm. Psia karma zawiera za dużo węglowodanów, a za mało białka. Kolejny pokarm, z którym nie należy przesadzać, to wątróbka. Podawanie zbyt dużych ilości tego przysmaku prowadzi do zatrucia witaminą A.

Ostrzeżenia:

Zażywane przez ludzi suplementy diety zawierające żelazo są toksyczne dla kotów. Podawanie ich kotu prowadzi do chorób wątroby i nerek.