Zakumaj.pl

Jak przebiega obrona pracy magisterskiej?

Jak przebiega obrona pracy magisterskiej?

Kilka lat nauki w szkole wyższej kończy się najważniejszym egzaminem na całych studiach – obroną pracy magisterskiej. Jest to egzamin, który potrafi zdenerwować bardziej niż inne. Każdy student, który do niego przystępuje, zdaje sobie sprawę, że jest to moment kończący jego karierę naukową i otwierający kolejny etap, czyli karierę zawodową. Trzeba się do niego odpowiednio przygotować, zdecydowanie bardziej niż do wszystkich innych egzaminów, aby pokazać, że nie tylko posiada się wiedzę, ale także ogładę oraz kulturę osobistą.

 • Ostatnie formalności

  Na tydzień przed obroną pracy nie tylko sama praca już dawno powinna być oddana w stanie gotowym do dziekanatu, ale powinny również być dopełnione wszystkie formalności – wniesione niezbędne opłaty, karta obiegowa podpisana i podbita pieczątkami odpowiednich placówek, zdjęcia do dyplomu też powinny się już znajdować w rękach pani z dziekanatu. Jeżeli istnieje taki zwyczaj na uczelni, również indeks należy złożyć w dziekanacie, o ile nie trzeba go przynieść na obronę.

 • Dobry wygląd

  Panom wystarczy elegancki garnitur w stonowanym, najlepiej czarnym lub szarym kolorze, panie mogą wystąpić w spodniach lub spódnicach, jednak z zachowaniem zasad przyzwoitości i skromności. Egzamin magisterski jest egzaminem państwowym, którego waga jest nie do przecenienia, dlatego trzeba pokazać się na nim w stroju podkreślającym tę doniosłość. Czarny i biały kolor będą najlepszym wyborem. Można założyć elegancki kostium lub spódnicę i elegancką bluzkę, ważne jest jednak, żeby wszystko miało swoją długość. Spódnica nie może być za krótka, a bluzka zbyt wydekoltowana, ponieważ na wstępie sprawi to nieprzyjemne wrażenie na komisji.

 • Opanuj stres

  Niezależnie od tego, co mówi się o obronie pracy, zawsze wywołuje ona stres. Stanięcie przed trzyosobową komisją bywa wydarzeniem. W zależności od uczelni w komisji bierze udział dziekan, promotor i recenzent, czasami zamiast dziekana pojawia się dwóch recenzentów. Egzamin polega na odpowiedzeniu na trzy pytania zadawane kolejno przez każdego członka komisji, które bardzo często podawane są wcześniej, dzięki czemu można się z nimi oswoić i przygotować sposób odpowiedzi. Warto pamiętać, że większość członków komisji ceni sobie swobodne odpowiadanie bez podawania książkowych regułek, zwłaszcza jeżeli są to pytania dotyczące napisanej przez ciebie pracy.

 • Przebieg egzaminu

  Obrona pracy przebiega według ustalonego harmonogramu. Komisja wywołuje studenta do pomieszczenia, w którym się ona odbywa. Jest on przedstawiany komisji, a następnie przechodzi się do prezentacji pracy magisterskiej. Ze względu na to, że każdy wie, o czym pisał, nie jest to trudny etap. Po nim następują pytania. Zazwyczaj są one wcześniej znane, chociaż niektóre wydziały preferują losowanie pytań nawet na obronie. Wówczas jest to nieco bardziej stresujące, jednak do przebrnięcia. Po odpowiedzeniu na wszystkie pytania komisji student wychodzi, by wrócić po dziesięciu minutach i dowiedzieć się o uzyskanej ocenie. Jeśli jest ona pozytywna, student może podziękować, a następnie wręczyć przygotowane dla komisji kwiaty.

 • Podziękowania dla komisji

  Podziękowania dla komisji

  Po zwykłym egzaminie nie wręcza się wykładowcy kwiatów, jednak po obronie magisterskiej wypada uhonorować członków komisji. W związku z tym należy przygotować wcześniej kwiaty, które wręcza się po otrzymaniu informacji o ocenie egzaminu. Niekoniecznie muszą to być duże bukiety ani prezenty, wystarczą gustowne wiązanki, które będą wyrazem wdzięczności za czas poświęcony w czasie wszystkich lat edukacji uniwersyteckiej.