Advertising
Zakumaj.pl

Jak zdobyć pieniądze na opłacenie studiów podyplomowych?

Opiekun artykułu: eltolako
Jak zdobyć pieniądze na opłacenie studiów podyplomowych?

Jak zdobyć pieniądze na opłacenie studiów podyplomowych?

Studia podyplomowe są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Nie ma się co dziwić, obecnie na rynku pracy ceni się nie tyle wykształcenie i papierek na to, że ukończyło się studia pierwszego czy drugiego stopnia, ile to, czy dany pracownik potrafi się szybko przekwalifikować, czy jest elastyczny i czy nie boi się nowych wyzwań, kreatywności. Idealnym sposobem na zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności dla osób z wyższym wykształceniem są właśnie studia podyplomowe. Oferuje je praktycznie każda uczelnia wyższa, a ich oferta jest naprawdę bogata i obejmuje każdy wydział. Na dodatek są one powadzone w trybie zaocznym, czyli weekendowym i trwają zazwyczaj 2 semestry (czasami zdarzają się również takie, które trwają 3 albo 4). Niestety, ich jedyną, ale często zaporową dla niektórych wadą jest ich cena, która oczywiście zależy od ośrodka dydaktycznego oraz profilu, jednak jest to koszt dość wysoki, nawet w przypadku tych najniższych stawek. Skąd więc zdobyć na nie pieniądze? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Jeśli to nie kłóci się z twoją umową o pracę, to możesz rozpocząć działalność freelancerską. Być może potrafisz dobrze pisać, robisz fantastyczne fotografie albo doskonale znasz język obcy. Takie umiejętności wystarczą, aby dorobić trochę grosza i odłożyć go na studia.

 • Zgłoś się do szefa

  Zgłoś się do szefa

  Często studia podyplomowe nie wynikają z decyzji danej osoby, a raczej z wyraźnego dążenia szefostwa do podnoszenia kwalifikacji pracowników. Czasami nawet jesteśmy poniekąd zmuszani czy bardzo żarliwie zachęcani, aby zdobyć nowe doświadczenie oraz wiedzę w taki właśnie sposób. W takiej sytuacji nie powinnaś obawiać się zapytać, czy możesz liczyć na jakieś dofinansowanie z zakładu pracy. Jeśli pracodawca naprawdę jest zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji załogi, a nie tylko kolejnym papierkami, to z pewnością przemyśli twoją prośbę i nawet jeśli nie będzie mógł wręczyć ci całej sumy, to być może dołoży choćby część albo chociaż zaproponuje pożyczkę z zakładu pracy na bardzo korzystnych warunkach.

 • Oszczędzaj

  Oszczędzaj

  Pamiętaj, że nie musisz podejmować studiów podyplomowych z dnia na dzień. Możesz sobie dać czas, aby uzbierać całą lub choćby znaczną część sumy. Jeśli zależy ci, by takie studia podjąć, to z pewnością będziesz miała również dużo samozaparcia w sobie, by zacząć na nie oszczędzać. Być może wystarczy tylko rok, abyś odłożyła pokaźną sumkę, która starczy na opłacenie całych dwóch semestrów. Pomyśl, ile jesteś w stanie odłożyć każdego miesiąca. Jeśli będzie to około 100 złotych, to przez rok uzbiera się już taka kwota, która pozwoliłaby ci rozpocząć niektóre studia podyplomowe.

 • Rozłóż płatność na raty

  Zdecydowana większość szkół wyższych oferuje płatność rozłożoną na raty. Być może nie byłabyś w stanie zapłacić całej sumy od razu, ale udałoby ci się wygospodarować 200 złotych z domowego budżetu i wpłacać je co miesiąc na konto uczelni. Prawdopodobnie przez najbliższy rok musiałabyś nieco zaciskać pasa, ale takie studia zazwyczaj zwracają się w postaci lepszej posady, a co za tym idzie, większej wypłaty. Jest to więc dobra inwestycja w przyszłość.

Popularne tagi
 • studia podyplomowe
 • jak wybrać studia podyplomowe
 • nauka
 • wykształcenie
 • szkolnictwo wyższe
 • studia
 • dokształcanie się
 • edukacja
 • zmiana profilu wykształcenia
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również
  X