Zakumaj.pl

Jak przygotować ekologiczny środek do prania?

Jak przygotować ekologiczny środek do prania?

Czy kupiony w sklepie proszek do prania, drogi i zawierający wiele szkodliwych substancji chemicznych, to nasz jedyny wybór? Na szczęście mamy inną możliwość. Z łatwo dostępnych składników – mydła, boraksu, sody czy octu – możemy samodzielnie przygotować ekologiczny proszek do prania. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

 • Jak przygotować środek do prania?

  Jak przygotować środek do prania?

  Skuteczność proszku lub płynu do prania zależy w dużym stopniu od tego, jaka jest nasza woda – twarda czy miękka. Dlatego po wypróbowaniu podanych przepisów warto wybrać ten, który nam najbardziej odpowiada. Można także próbować indywidualnie dobierać ilość potrzebnych składników.

 • Ekologiczny środek do prania – sposób pierwszy

  Ekologiczny środek do prania – sposób pierwszy

  Zetrzyj kostkę zwykłego mydła (nie powinno być to mocno perfumowane, kolorowe mydełko z różnymi chemicznymi dodatkami), zalej je w garnku gorącą wodą, tak aby je pokryła, i rozpuść, podgrzewając na średnim ogniu. Do dużego pojemnika wlej 7,5 litra wody, dodaj rozpuszczone mydło i starannie wymieszaj. Następnie dodaj 2 szklanki sody oczyszczonej i ponownie dokładnie wymieszaj. Stosuj ½ szklanki na jedno pranie.

 • Ekologiczny środek do prania – sposób drugi

  Ekologiczny środek do prania – sposób drugi

  Przygotuj składniki: 2 szklanki wiórków mydlanych (zetrzyj na tarce stare mydło), 1 szklankę sody do prania i 1 szklankę boraksu. Wsyp do plastikowego pojemnika (powinien być nieprzezroczysty) i starannie wymieszaj. Stosuj 2 łyżki na jedno pranie.

 • Ekologiczny środek do prania – sposób trzeci

  Kostkę mydła zetrzyj na tarce, mydlane wiórki włóż do rondla i zalej wodą, tak by je pokryła. Podgrzewaj na średnim ogniu, by rozpuścić mydło. Cały czas mieszaj. Do dużego plastikowego pojemnika wlej10 litrów gorącej wody, a następnie dodaj rozpuszczone mydło, ¾ szklanki sody do prania, ¾ szklanki boraksu i dwie łyżki gliceryny. Starannie wymieszaj i odstaw do ostygnięcia. Stosuj ½ szklanki na jedno pranie.

 • Ekologiczny środek do prania – sposób czwarty

  Do przygotowania preparatu będziesz potrzebował kostkę zwykłego mydła oraz szklankę sody do prania. Zetrzyj mydło na tarce i wsyp do rondla, zalej gorącą wodą tak, by pokryła wiórki mydlane i podgrzewaj do rozpuszczenia, cały czas mieszając. Teraz do plastikowego pojemnika (musi być duży) wlej 10 litrów gorącej wody, dodaj rozpuszczone gorące mydło i wymieszaj. Następnie dodaj sodę i wymieszaj ponownie. Pozostaw do wystygnięcia. Używaj 1/2 szklanki na jedno pranie. Przed każdym użyciem miksturę należy wymieszać.

 • Ekologiczny środek do prania – sposób piąty

  Przygotuj półtorej szklanki boraksu, szklankę sody oczyszczonej, szklankę sody do prania oraz szklankę płatków mydlanych. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Preparat przechowuj w zamkniętym pojemniku. Na jedno typowe pranie potrzebujesz 1/8 szklanki naturalnego proszku do prania.