Zakumaj.pl

Jak szybko i skutecznie posprzątać mieszkanie?

0.5 (razem głosów: 1)
Jak szybko i skutecznie posprzątać mieszkanie?

Aby mieszkać w ładnym otoczeniu, trzeba o nie dbać. Dlatego dom należy regularnie sprzątać. Często nie lubimy tej czynności, bo jest żmudna i pracochłonna, a efekty krótkotrwałe. Jednak sprzątanie mieszkania nie musi trwać cały dzień. Jak szybko i skutecznie posprzątać mieszkanie, dowiesz się z tego artykułu.

 • Zaczynamy

  Zaczynamy

  Najlepiej sprzątać, gdy rodziny nie ma w domu. Kiedy domownicy sobie pójdą, załóż wygodne ubranie, na przykład dres, przygotuj potrzebne preparaty i narzędzia i włóż do pojemnika, który można będzie przenosić. Wyjmij ze schowka odkurzacz. Jeśli chcesz potraktować porządki jako porcję gimnastyki, włącz żywą muzykę i do dzieła.

 • Pokonaj chaos

  Pokonaj chaos

  Najpierw trzeba sprawić, aby wszystkie nasze rzeczy – książki, płyty, klucze, kosmetyki i tak dalej – wróciły na swoje miejsce. Odłóż brudne rzeczy do prania, zdejmij zużyte ręczniki w łazience i ścierki kuchenne. Posortuj śmiecie. Odwieś ubrania do szafy, zdejmij suche rzeczy z suszarki i odłóż do prasowania. Opróżnij zmywarkę i suszarkę na naczynia i wstaw je do szafek. Wyrzuć z wazonów zwiędłe kwiaty, a wazony umyj wodą z octem. Uporządkuj rośliny doniczkowe. Przeczytane gazety odłóż na makulaturę.

 • Pokonaj kurz

  Pokonaj kurz

  Teraz pora na odkurzenie wszystkiego (nie tylko mebli), od abażurów lamp po rury w łazience. Nie zapomnij o bibelotach, ramach luster, drzwiczkach mebli i drzwiach do pomieszczeń. Możesz użyć ściereczek z mikrofibry, miotełek do kurzu, ściereczek jednorazowych z płynem elektrostatycznym albo odpowiedniej końcówki odkurzacza. Na końcu oczyść tapicerkę mebli.

 • Sprzątamy kuchnię

  Sprzątamy kuchnię

  Używając ekologicznego płynu do zmywania albo po prostu wody z octem, zmywamy wszystkie powierzchnie – blaty kuchenne, drzwiczki szafek, lodówkę, ściany – i wycieramy do sucha miękkim, spranym ręcznikiem. Do czyszczenia sprzętu kuchennego (czajnik bezprzewodowy, mikrofalówka, opiekacz) można użyć specjalnych ściereczek jednorazowych. Na koniec myjemy zlew, przecieramy suszarkę do naczyń i wymieniamy zmywaczki. Dolewamy płynu do mycia naczyń, wieszamy czyste ścierki kuchenne. Przed sprzątaniem zlewu można udrożnić odpływ.

 • Sprzątamy łazienkę

  Sprzątamy łazienkę

  Sprzątanie łazienki najlepiej zacząć od wylania do toalety preparatu, który rozpuści osady i kamień. Następnie myjemy ceramikę sanitarną, czyścimy ściany kabiny, mydelniczki i baterie, przecieramy płytki na ścianach. Na końcu myjemy toaletę i podłogę, a następnie wieszamy świeże ręczniki.

 • Szyby i lustra

  Szyby i lustra

  Myjemy lustra w całym domu – w łazience, przedpokoju, na drzwiach szafy itp. Jeśli na szybach okiennych są zacieki po ostatnim deszczu, warto je przetrzeć. Mycie brudnych okien najlepiej wykonać innego dnia, ale jeśli mamy czas, możemy zająć się tym teraz.

 • Sprzątamy pokoje i przedpokój

  Sprzątamy pokoje i przedpokój

  Przecieramy powierzchnię mebli, wykorzystując nasączane specjalnym preparatem ściereczki albo środek czyszczący w aerozolu i szmatkę. Myjemy parapety okienne. Następnie usuwamy kurz oraz ślady palców z ekranu telewizora oraz pozostałego sprzętu elektronicznego. Do tego celu również doskonale nadają się jednorazowe ściereczki.

 • Czyścimy dywany i podłogi

  Czyścimy dywany i podłogi

  Dywan można łatwo oczyścić, posypując go sodą oczyszczoną albo solą, a następnie odkurzając. Jeśli w domu jest kot albo pies, warto użyć specjalnego zgrzebła gumowego lub szczotki do usuwania sierści, a dopiero potem odkurzać. Po odkurzeniu dywanów i chodników czyścimy resztę podłóg. Na koniec zmywamy podłogi ceramiczne i z tworzyw sztucznych.

Wskazówki:

Takie czynności, jak trzepanie dywanów i chodników, mycie okien, usuwanie kamienia z czajnika czy czyszczenie odpływu w pralce najlepiej wykonać wcześniej, by nie przedłużać sprzątania.