Zakumaj.pl

Jak uprawiać liczi w warunkach domowych?

2.8 (razem głosów: 4)
Jak uprawiać liczi w warunkach domowych?

Liczi, zwane także śliwką chińską lub bliźniarką smaczną, pochodzi rejonu Kambodży, Wietnamu i Filipin. Jest to zimozielone, długowieczne drzewo dorastające do dziewięciu metrów. W swoim naturalnym siedlisku żyje do tysiąca lat. Ma pierzaste liście i drobne, żółtozielonkawe kwiaty. Owoce liczi są zebrane w grona i przypominają maliny lub truskawki, ale mają tylko jedno nasiono. Liczi można hodować w domu w doniczce jako roślinę ozdobną. Jest rośliną dość wymagającą i w warunkach domowych nie owocuje.

 • Stanowisko i wymagania glebowe

  Stanowisko i wymagania glebowe

  Liczi jako roślina tropikalna potrzebuje słońca i najlepiej czuje się na południowym parapecie. Musi także mieć ciepło, temperatura nie powinna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. Liczi źle znosi suche powietrze, dlatego roślinę trzeba często zraszać. Dobrym podłożem jest mieszanka torfu odkwaszonego z perlitem ogrodniczym i ewentualnie niewielką ilością torfu kwaśnego.

 • Podlewanie

  Liczi potrzebuje wilgotnego podłoża, ale nie znosi przelewania. Bardzo źle reaguje także na zbyt silne zasolenie. Nie można podlewać rośliny twardą wodą, gdyż wtedy choruje. Jeśli warunki glebowe lub temperatura są niewłaściwe, roślina traci liście. Charakterystycznym początkowym objawem jest zasychanie brzegów liści.

 • Pielęgnacja

  Pielęgnacja

  Liczi nie przechodzi spoczynku zimowego. Co rok trzeba wymieniać podłoże. Nawozić należy raz na miesiąc (pierwszy raz nawozimy trzy miesiące po przesadzeniu). Można także stosować nawożenie dolistne. Jeśli po opadnięciu liści nowe odrastają blade, z oznakami chlorozy (skutek braku lub niedoboru chlorofilu), roślina może chorować z powodu zasolenia gleby. Wówczas należy wymienić podłoże, starannie oczyścić korzenie i przyciąć je. Po przesadzeniu roślinę trzeba obficie podlać (obowiązkowo miękką wodą).

 • Kwitnienie i owocowanie

  Kwitnienie i owocowanie

  Liczi uprawiane w klimacie tropikalnym owocuje po czterech – pięciu latach, jeśli jest hodowane z pestki, a po dwóch lub trzech, jeśli sadzonki uzyskano metodą odkładów powietrznych. W naszym klimacie liczi może zakwitnąć po sześciu – ośmiu latach, ale na ogół w warunkach domowych nie osiąga tego wieku z powodu usychania liści.

 • Rozmnażanie liczi z nasion

  Owoce liczi można kupić zimą w wielu sklepach. Pestki owocu zachowujemy. Powinniśmy posadzić je jak najszybciej, gdyż po upływie tygodnia – dwóch zaczynają tracić żywotność. Nasiona po uprzednim namoczeniu (dobę lub dwie) sadzi się na głębokości 2 – 4 cm w położeniu poziomym. Kiełkować powinny w temperaturze pokojowej. Najlepiej postawić doniczkę w jasnym, słonecznym miejscu. Po około trzech tygodniach pojawią się pierwsze pędy.