Zakumaj.pl

Jak usunąć zapach dymu z ogniska z włosów i odzieży?

3.7 (razem głosów: 9)
Jak usunąć zapach dymu z ogniska z włosów i odzieży?

Spotkanie przy ognisku, pieczenie kiełbasek i ziemniaków, śpiewy i opowieści, strzelające w ciemnościach nocy iskry zapewniają niezapomniane wrażenia. Kiedy jednak ogień już wygaśnie, impreza się skończy i wracamy do domu, okazuje się, że przywieźliśmy ze sobą niezbyt przyjemną pamiątkę – nasze ubrania oraz włosy przesiąkły ostrym zapachem dymu. Jak usunąć zapach dymu z ogniska, dowiesz się z tego artykułu.

 • Jak rozpalać ognisko?

  Jak rozpalać ognisko?

  Jeśli rozpalimy ognisko we właściwy sposób, nie będziemy mieć takiego problemu z zapachem dymu. Przede wszystkim należy użyć suchych gałęzi, najlepiej drzew liściastych. Mokre drzewo bardzo silnie dymi, podobnie jak szczapy sosnowe. Nie należy dorzucać do ognia różnych śmieci, zwłaszcza plastikowych folii, gdyż wydzielają się wówczas toksyczne substancje o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Nie należy również używać różnego typu rozpałek do rozniecania ognia, gdyż w takim przypadku dym również będzie nieprzyjemnie pachniał.

 • Jak usunąć zapach dymu z włosów?

  Jak usunąć zapach dymu z włosów?

  Aby pozbyć się z włosów zapachu dymu, najlepiej je umyć w dobrym szamponie i ewentualnie wyplukać w wodzie z dodatkiem octu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy posłużyć się jednym ze sprawdzonych domowych sposobów. Zacznijmy od starannego wyczesania włosów na świeżym powietrzu, i to najlepiej na słońcu. To w dużym stopniu zredukuje przykry zapach. Jeśli mamy do dyspozycji cytrynę, można dodać soku do wody (w proporcji 1:5) i tym roztworem spryskać włosy. Inny sposób to oczyszczenie włosów suchym szamponem, który wchłonie zapach dymu. Suchy szampon można zastąpić zasypką dla niemowląt albo sodą oczyszczoną. Włosy należy starannie wyszczotkować.

 • Jak prać odzież przesiąkniętą zapachem dymu?

  Jak prać odzież przesiąkniętą zapachem dymu?

  Pranie to prosty i skuteczny sposób na usunięcie zapachu dymu z odzieży. Jeżeli chcemy być pewni efektu, możemy użyć dobrej jakości płynu do płukania tkanin. Zapach na pewno zniknie, jeżeli do prania dodamy odrobinę sody, a do płukania – octu. Można także przed praniem namoczyć ubrania w takim roztworze i starannie wypłukać.

 • Jak usunąć zapach dymu z odzieży bez prania?

  Jak usunąć zapach dymu z odzieży bez prania?

  Można oczywiście próbować usunąć zapach dymu z odzieży bez prania. W tym przypadku również mamy do dyspozycji wiele sprawdzonych sposobów. Zacznijmy od rozpuszczenia w wodzie sody oczyszczonej. Takim roztworem skrapiamy ubrania, a kiedy wyschną, starannie wytrzepujemy i czyścimy szczotką. Zapach dymu powinien zniknąć. Dla pewności można jeszcze powiesić odzież na dworze. Jeśli jest ostre słońce, lepiej odwrócić ubrania na lewą stronę, żeby się nie odbarwiły. Inna metoda polega na wykorzystaniu octu i pary. Wlewamy do wanny albo dużej miski gorącej wody, dodajemy trochę octu i wieszamy ubrania nad wanną czy miską. Dzięki działaniu pary z octem nieprzyjemny zapach dymu powinien zniknąć.