Zakumaj.pl

Jak walczyć ze szkodnikami drewna?

2.0 (razem głosów: 3)
Jak walczyć ze szkodnikami drewna?

Bardzo poważnym zagrożeniem dla mebli (szczególnie zabytkowych) oraz konstrukcji drewnianych są szkodniki drewna, czyli ksylofagi. Wbrew powszechnej opinii nie chodzi o korniki– te żerują jedynie na drzewach żywych lub świeżo ściętych. Szczególnie niebezpieczne są dwa chrząszcze – kołatek domowy oraz spuszczel pospolity.

 • Kołatek

  Kołatek

  Larwy kołatka żerują nawet w bardzo starym (do kilkuset lat) drewnie zarówno drzew iglastych, jak i liściastych. Żyją w miejscach wilgotnych i niezbyt ciepłych. Kołatek jest bardzo groźnym szkodnikiem – wystarczy kilka pokoleń kołatków, żeby całkowicie zniszczyć meble czy konstrukcje budowlane.

  Jeśli kołatek zaatakował dany mebel, można zauważyć charakterystyczne milimetrowe otwory, z których wysypuje się mączka drzewna. Inny charakterystyczny objaw (od którego pochodzi nazwa), to odgłos głośnego stukania, kołatania, gdy owad uderza w twardy kawałek drewna.

 • Spuszczel

  Spuszczel

  Larwy tego chrząszcza żywią się drewnem z drzew iglastych. Niszczą drewniane elementy budynków (więźbę dachową, ściany, podłogi, ramy okienne, boazerię). W gorące dni można usłyszeć odgłosy żerowania. Charakterystyczne dla drewna zaatakowanego przez tego chrząszcza są kilkumilimetrowe otwory, z których wysypuje się mączka drzewna.

 • Podgrzewanie drewna

  Podgrzewanie drewna

  Skuteczną metodą walki ze szkodnikami drewna jest podgrzewanie go (metoda gorącego powietrza – hot-air). Zgodnie z normami międzynarodowymi produkty drewniane muszą być poddane obróbce termicznej: stosuje się temperaturę ok. 60 stopni Celsjusza przez pół godziny, co wystarcza do eliminacji wszystkich szkodników. W Polsce wykorzystuje się w tym celu komory suszarnicze.

 • Mikrofale

  Mikrofale

  W 2008 roku we Włoszech wyprodukowano przenośne urządzenie SAURUS, które służy do zwalczania szkodników za pomocą promieniowania mikrofalowego. Jest to metoda ekologiczna i bezinwazyjna. Wielkość zaatakowanego obiektu nie ma znaczenia, ludzie nie muszą opuszczać budynku. Aby usunąć wszystkie szkodniki, poddaje się je działaniu temperatury 75 stopni Celsjusza przez 5 minut. W Polsce urządzenia te są dostępne od 2011 roku.
  Szczegóły dotyczące działania systemu SAURUS można znaleźć na stronie www.saurus.com.pl.

 • Dezynsekcja gazowa

  Dezynsekcja gazowa

  Szkodników drewna można się także pozbyć, stosując metody chemiczne. Jest to dezynsekcja gazowa, którą przeprowadzają wyspecjalizowane firmy. Metoda wymaga fachowego przygotowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa, jest także bardzo pracochłonna. Trzeba starannie uszczelnić budynek, ludzie nie mogą w nim przebywać. Korzystając z usług firmy DDD, warto sprawdzić jej uprawnienia i kwalifikacje.

 • Preparaty owadobójcze

  Preparaty owadobójcze

  Do otworów korytarzy, w których żyją larwy, należy wstrzyknąć specjalne preparaty chemiczne, które je zniszczą (odpowiedni preparat można nabyć w markecie budowlanym). Następnie otwory zatykamy parafiną. Jeżeli szkodnik zaatakował meble politurowane, używamy środków w sprayu zaopatrzonych w rurkę, żeby nie zniszczyć politury. Jeśli mimo to płyn wycieka, trzeba go na bieżąco wycierać, wtedy nie powstaną plamy na meblu.

 • Metody tradycyjne

  Metody tradycyjne

  Do walki ze szkodnikami mebli można sporządzić własny preparat. Przygotowujemy mieszankę nafty i terpentyny w proporcji 1:1 i dodajemy do tego 1/10 objętości naftaliny w proszku. Po dokładnym wymieszaniu substancji i rozpuszczeniu naftaliny za pomocą strzykawki z grubą igłą wstrzykujemy po kropli preparatu do każdego korytarza, otwory natychmiast zalepiamy woskiem albo parafiną. Ten sam zabieg można wykonać, używając czystej terpentyny.

  Jeśli zaatakowany mebel jest duży i ciężki, wstawiamy jego nogi do czterech puszek, a następnie wlewamy do nich przygotowaną mieszankę lub czystą terpentynę. Preparat wsiąka w mebel i stopniowo eliminuje szkodniki.

  Można spróbować także skuteczności cebuli – należy przez dwa tygodnie nacierać mebel przekrojoną cebulą, a po tygodniowej przerwie zabiegi powtórzyć.

Czego potrzebujesz:

terpentyna

strzykawka z dużą igłą

preparat owadobójczy w aerozolu

Warto zapamiętać:

Walkę z niszczącym meble kołatkiem domowym należy podjąć natychmiast po zaobserwowaniu pojawienia się pierwszych otworów z wyrzucaną mączką drzewną.

Ostrzeżenia:

Jeżeli do walki ze szkodnikami drewna używasz preparatu w aerozolu, dokładnie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa.