Zakumaj.pl

Jak wybrać szkołę po skończeniu gimnazjum?

Jak wybrać szkołę po skończeniu gimnazjum?

Jesteś uczniem 3 klasy gimnazjum, zbliża się koniec roku szkolnego i nie jesteś jeszcze pewien, co dalej ze sobą zrobić? Nie martw się, nie jesteś sam. Czasem ciężko jest zadecydować o swoim życiu w chwili, gdy jest się w takim buntowniczym, idealistycznym wieku. Tak naprawdę, nawet podchodząc do matury, często nie jesteśmy pewni, kim będziemy za parę lat. Wybrać szkołę ponadgimnazjalną jednak trzeba, bowiem obowiązek nauki ciąży na nas do 18 roku życia. Do wyboru mamy zazwyczaj tak wiele szkół, że ciężko jest się zdecydować na jedną konkretną. Jak wybrać odpowiednią szkołę?

 • Liceum, technikum, zawodówka?

  Liceum, technikum, zawodówka?

  Najważniejszą kwestią po skończeniu gimnazjum jest to, jaki typ szkoły wybrać. Możemy iść do liceum, które da nam wiedzę ogólną i przygotuje do matury oraz do studiów. Nieco bardziej ukierunkowanym sposobem jest wybranie się do liceum profilowanego, które pozwala zaznajomić się z podstawą danej profesji, jednak nie otrzymujemy po nim zawodu. Aby go zdobyć po szkole średniej, należy się już wybrać do technikum, które trwa 4 lata, czyli o rok dłużej niż liceum. Zawód otrzymamy także po ukończeniu dwu- lub trzyletniej szkoły zawodowej, jednak tutaj, aby móc przystąpić do matury, potrzebne będzie jeszcze liceum uzupełniające.

 • Idź na dni otwarte

  Wybór szkoły wiąże cię z nią na najbliższe kilka lat, więc bardzo ważne jest to, być czuł się w niej dobrze. Wybierz się na dni otwarte organizowane co roku w wielu szkołach i sprawdź, czy to jest to, co cię interesuje. Będziesz mógł sprawdzić, jak szkoła podchodzi do swoich obowiązków, czy jej program nauczania jest zgodny z twoimi oczekiwaniami, a także czy dysponuje pełnym zapleczem technicznym. Czasem o wyborze szkoły może przesądzić sala gimnastyczna, bowiem kto chciałby uczyć się w szkole, w której lekcje WF spędzone byłyby na zimnej, ponurej sali gimnastycznej? Bądź czujny i zwracaj uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły.

 • Odległość od domu

  Jednym z czynników, które zapewne będą decydujące, jest odległość szkoły od domu. Rozpoczynając szkołę, nie dysponujesz jeszcze prawem jazdy i niejednokrotnie dojazd do wymarzonej szkoły będzie dla ciebie nie lada problemem. Zastanów się, czy jesteś w stanie każdego dnia się poświęcać i wstawać dwie godziny wcześniej tylko po to, by się do niej dostać. Sprawdź także, czy masz wygodny dojazd, gdyż przemierzanie wielu kilometrów w śnieżnych zaspach z pewnością nie będzie przyjemne.

 • Znajomi

  Któż ma cię wspierać w twoich decyzjach, jak nie najbliżsi przyjaciele i znajomi? Spytaj ich o to, dokąd sami się wybierają albo jakie mają doświadczenie z poszczególnymi szkołami. Kto wie, może wybierzecie się gdzieś razem? Dzięki temu będzie wam raźniej wśród nowych ludzi oraz będziecie mogli nawzajem pomagać sobie w nauce.