Zakumaj.pl

Jak wykonać elegancką doniczkę za pomocą szablonu?

Jak wykonać elegancką doniczkę za pomocą szablonu?

Kolekcja plastikowych doniczek w różnych kolorach albo zestaw doniczek, które kiedyś były białe, ale zżółkły, nie będzie się ładnie prezentował na parapecie. Oczywiście można kupić nowe doniczki i wyrzucić stare, ale poniesiemy wtedy spore koszty, gdyż ładne ceramiczne pojemniki na kwiaty są drogie. Nie musimy jednak pozbywać się naszych doniczek, gdyż bardzo łatwo można je odnowić. Staną się dzięki temu prawdziwą ozdobą naszego domu. Jak wykonać elegancką doniczkę za pomocą szablonu, dowiesz się z tego artykułu.

 • Ozdabianie doniczki – krok pierwszy

  Doniczki, które mamy zamiar ozdobić, starannie myjemy, najlepiej w płynie do mycia naczyń, aby przy okazji odtłuścić powierzchnię. Po umyciu odstawiamy je do wyschnięcia.

 • Ozdabianie doniczki – krok drugi

  Przygotowujemy stanowisko pracy. Potrzebny jest nam blat roboczy, osłonięty folią, ceratą albo warstwą gazet przed zabrudzeniem. Jeśli będziemy pracować w pomieszczeniu zamkniętym, konieczna jest dobra wentylacja (na przykład szeroko otwarte okno). Trzeba także zabezpieczyć przed zabrudzeniem pozostałe sprzęty i podłogę, gdyż będziemy używali farby w sprayu, a ona osiada wszędzie. Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej byłoby dalsze prace wykonywać na zewnątrz.

 • Ozdabianie doniczki – krok trzeci

  Ustawiamy doniczki na blacie roboczym w sporej odległości od siebie, by mieć swobodny dostęp do nich z każdej strony. Pokrywamy wnętrze doniczek i zewnętrzne ścianki sprayem podkładowym do plastiku. Pozostawiamy do wyschnięcia (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Spraye podkładowe są szybkoschnące.

 • Ozdabianie doniczki – krok czwarty

  Ozdabianie doniczki – krok czwarty

  Pokrywamy teraz doniczkę farbą w sprayu (ścianki zewnętrzne oraz środek). To będzie nasze tło.

 • Ozdabianie doniczki – krok piąty

  Ozdabianie doniczki – krok piąty

  Po wyschnięciu farby nakładamy na doniczkę szablon z wyciętym wzorem i nanosimy kolejną warstwę farby w innym kolorze. Farbę nakładamy za pomocą wałka. Po wyschnięciu pierwszego wzoru nanosimy następny, aż pokryjemy dekoracją całą doniczkę. Możemy także zdecydować się na pojedynczy motyw.

 • Ozdabianie doniczki – krok szósty

  Ozdabianie doniczki – krok szósty

  Należy zwrócić uwagę na właściwy dobór kolorów tła oraz wzoru. Może to być na przykład czarny wzór na białym albo szarym tle lub wzór srebrny albo złoty na tle czarnym. Dobór kolorów powinien być dostosowany do stylu naszego wnętrza.