Zakumaj.pl

Jak wykonać dekoracyjne kulki filcowe?

Jak wykonać dekoracyjne kulki filcowe?

Filc jest bardzo praktycznym elementem dekoracyjnym. Można wykonać z niego ciekawe ozdoby, dodatki, a nawet biżuterię. Do tej ostatniej szczególnie przydają się kulki z filcu, które można z powodzeniem zrobić samodzielnie i wykorzystać od razu albo schować na czas wykonywania ozdób. Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić filcowe kulki? Przeczytaj poniższą instrukcję.

 • Co jest potrzebne?

  Co jest potrzebne?

  Wykonanie kolorowych kulek z filcu jest możliwe, jeśli wcześniej przygotuje się odpowiednie do tego elementy, czyli:
  * czesankę wełnianą,
  * mydło,
  * wodę,
  * miskę.

 • Pierwszy etap

  Pierwszy etap

  Wybrać trochę czesanki z całej paczki. Warto pamiętać, że kurczy się ona pod wpływem wody, więc nawet jeśli ma się więcej w dłoni, nie trzeba się przejmować, kulka nie będzie za wielka. Po wybraniu odpowiedniej ilości rozpocząć zwijanie materiału w kulę – od dołu, w górę, zwijając materiał, aby nie wystawał na boki. Gotowa kula powinna być 2 razy taka, jaka ma być w efekcie ostatecznym.

 • Drugi etap

  Drugi etap

  Do przygotowanej miski wlać gorącą wodę oraz dodać mydło. Woda powinna być mocno nasycona mydłem. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniego roztworu włożyć do niego kulę. Pozwolić jej mocno nasiąknąć wodą, a następnie rozpocząć wyciskanie z nadmiaru płynu.

  Po wyciągnięciu kuli z wody i pierwszym odciśnięciu zacząć ją lepić, ugniatać, rolować, żeby nabrała idealnie okrągłego kształtu.

 • Trzeci etap

  Trzeci etap

  Kiedy kulka będzie już całkowicie ukształtowana, bardzo dokładnie wypłukać ją pod bieżącą, zimną wodą. Po wypłukaniu pozostawić kulkę w ciepłym miejscu do całkowitego wysuszenia. W tym czasie można wykonać następne kuleczki. Im ich więcej, tym lepiej, ponieważ można z nich wykonać naprawdę różnorodne ozdoby: biżuterię, naszyjniki, dywaniki, poszewki, wedle uznania oraz własnej inwencji.