Zakumaj.pl

W jaki sposób zrobić ważkę z koralików?

2.0 (razem głosów: 1)
W jaki sposób zrobić ważkę z koralików?

Ważki są owadami, które bardzo chętnie wykorzystuje się w jubilerstwie, a także do tworzenia ozdobnych klamer do pasków czy broszek. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić ważkę z drucika i koralików. Zrobienie jej nie należy do zbyt łatwych, ale też nie jest bardzo trudne. To bardzo niedrogi sposób na zrobienie komuś wspaniałego prezentu. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję wykonania takiej ważki.

 • Przygotowanie

  Przygotuj sobie w jednym miejscu wszystkie rzeczy, których będziesz potrzebować. Gdy już wszystko będziesz mieć pod ręką, odmierz i utnij 90 cm drutu.

 • Głowa

  Głowa

  Jako że opisywana przeze mnie ważka jest szara z pomarańczowymi skrzydłami, dlatego też w dalszej części instrukcji będę używać sformułowań szary koralik/pomarańczowy koralik. Przejdźmy więc do stworzenia głowy. Zegnij drucik na dwie równe połowy. W miejscu, w którym jest środek, nawlecz jeden szary koralik. Następnie z jednej strony tego koralika nawlecz jeden, znacznie większy, o kolorze czarnym, a po drugiej stronie kolejny. Po prawej stronie dołącz jeszcze trzy szare koraliki.

 • Przeplatanie

  Przeplatanie

  Teraz zegnij drucik z trzema koralikami tak, by przylegał do oczu. Przez koraliki przełóż wolny drucik i wyciągnij go z drugiej strony. Na jeden z końców nawlecz 4 szare koraliki, a potem przewlecz przez nie wolny koniec drucika. W ten sam sposób zrób jeszcze jeden rząd z koralikami, tym razem z pięcioma. Następnie odegnij lekko druciki.

 • Pierwsza para skrzydeł

  Pierwsza para skrzydeł

  Na odgięte nieco w bok druciki nawlecz po 26 pomarańczowych koralików. Jeżeli dasz ich po kilka więcej, twoja ważka będzie miała nieco większe skrzydła. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ich wielkością, bo później może się okazać, że zabraknie ci drutu na dokończenie ważki.

 • Nadawanie kształtu pierwszej parze skrzydeł

  Nadawanie kształtu pierwszej parze skrzydeł

  Następnie lekko zegnij druciki, tworząc kształt łezki. Każdy z końców przewlecz przez pierwszy koralik – ten, który znajduje się w sąsiedztwie szarych. W ten sposób nadasz skrzydełkom kształt.

 • Kolejny szary rząd

  Kolejny szary rząd

  Teraz nawlecz kolejno 5 koralików i przewlecz przez nie wolny drucik. Gdy tak się stanie, znowu odegnij lekko druty na boki.

 • Mniejsza para skrzydeł

  Mniejsza para skrzydeł

  Nawlecz na drucik 23 pomarańczowe koraliki. Po czym przez pierwszy z nich przeprowadź drucik, by druga para skrzydeł również nabrała właściwego kształtu. Koralików jest mniej, gdyż skrzydła powinny być nieco mniejsze od poprzednich.

 • Odwłok

  Odwłok

  Następnie nawlecz na drucik kolejne 5 szarych koralików. Potem przewlecz wolny drucik. Kolejny rząd powinien składać się z 4 paciorków, a następujący po nim tylko z 3. Następne piętnaście rzędów musi mieć tylko po 2 koraliki. W ten sposób stworzysz odwłok ważki.

 • Kończenie pracy

  Kończenie pracy

  Aby zakończyć pracę, musisz jeszcze raz przełożyć drucik tak, by znalazł się z tej samej strony, co jego drugi koniec. W tym celu przewlecz jeden z końców przez koraliki znajdujące się w przedostatnim rzędzie.

 • Supełek i gotowe

  Supełek i gotowe

  Teraz zwiń ze sobą parę razy drucik, tworząc na końcu supełek. Utnij nadmiar drutu i gotowe. Teraz możesz poszukać przeznaczenia dla swojej ważki. Tylko od ciebie zależy, czy zostanie z tobą, czy też oddasz ją komuś w prezencie.

Czego potrzebujesz:

Do stworzenia ważki będą ci potrzebne:

60 koralików w jednym kolorze, 98 koralików w innym kolorze, 2 dużo większe

drut jubilerski

nożyczki

metr

Ostrzeżenia:

Pamiętaj o tym, by dokładnie i mocno ściskać drut. Nie dodawaj również żadnych oczek ani łączeń na skrzydłach, gdyż możesz się później pogubić albo efekt wyjdzie mało estetyczny.

Wskazówki:

Ważki niekoniecznie muszą być dwukolorowe, możesz użyć trzech lub więcej barw koralików. Dodając lub odejmując paciorki, możesz również zmieniać ich rozmiary.