Zakumaj.pl

Jak wykonać ozdobne pudełko do przechowywania?

0.5 (razem głosów: 1)
Jak wykonać ozdobne pudełko do przechowywania?

W każdym domu można znaleźć mnóstwo drobiazgów, które często są bardzo pożyteczne, ale wprowadzają bałagan, bo nie jest łatwo je przechowywać. Świetnie nadają się do tego po prostu pudełka, najlepiej najzwyklejsze, tekturowe. Ponieważ jednak zwykłe papierowe pudełko nie jest może zbyt ładne, warto je ozdobić. Jest wiele możliwości i ciekawych materiałów, które można wykorzystać. To szansa dla naszej kreatywności, a wykonanie ozdobnego pudełka do przechowywania jest bardzo łatwe. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

 • Zaczynamy od początku – projekt pudełka

  Zaczynamy od początku – projekt pudełka

  Kształt i wielkość pudełka zależą jedynie od nas. Najłatwiej będzie wykonać zwykłe pudełko o kształcie prostopadłościanu, gdybyśmy chcieli zrobić okrągłe, z pewnością byłoby trudniej. Kiedy ustalimy, jakie powinny być wymiary pudełka, możemy na papierze narysować odpowiednią siatkę. Najłatwiej będzie nam przygotować pudełko o kształcie sześcianu, ale takie nie zawsze będzie praktyczne. Należy pamiętać o specjalnych zakładkach służących do sklejenia bryły.

 • Wybieramy materiał

  Wybieramy materiał

  Najłatwiej będzie nam wykonać pudełko z tektury. Odpowiednią, wytrzymałą tekturę możemy nabyć w sklepach modelarskich. Jeśli chcemy, by nasze pudełko miało określony kolor, możemy postarać się o odpowiedni brystol. Kolorowe arkusze brystolu można kupić w sklepach papierniczych. Trzeba jednak nabyć arkusz odpowiedniej wielkości, by zmieściła się na nim cała siatka prostopadłościanu.

 • Wybieramy elementy dekoracyjne

  Wybieramy elementy dekoracyjne

  Pudełko można okleić papierem albo materiałem (ewentualnie kawałkami tkaniny lub papieru na zasadzie kolażu). Barwę i fakturę tych materiałów dekoracyjnych dobieramy odpowiednio do charakteru wnętrza. Można dodać wiele innych, drobnych elementów dekoracyjnych – guziki, wstążki, sznurek zwykły i ozdobny, koronkę. Pudełko będzie miało swój niepowtarzalny styl. Ozdobne pudełka świetnie nadają się na prezenty.

 • Sklejamy pudełko

  Sklejamy pudełko

  Starannie sklejamy wyciętą siatkę prostopadłościanu. Każdą przyklejoną zakładkę należy przytrzymać palcami albo za pomocą spinacza, aby klej dobrze związał.

 • Dekorujemy pudełko

  Dekorujemy pudełko

  Naklejamy na pudełko wybrane elementy ozdobne. Można użyć kleju typu wikol. Klej należy nakładać ostrożnie, na przykład drewnianym patyczkiem po lodach. Trzeba uważać, by kleju nie było zbyt dużo, bo wycieknie i pobrudzi ozdabianą powierzchnię. W czasie pracy należy także dbać o to, aby mieć czyste ręce, bo na dekorowanych elementach pozostaną brzydkie odciski palców.

Czego potrzebujesz:

tektura

ołówek

nożyczki

klej szybkoschnący do sklejenia pudełka

spinacze

klej typu wikol do przyklejenia elementów ozdobnych

patyczek do nakładania kleju

papier kolorowy

skrawki materiału

inne dodatki do ozdoby pudełka

Wskazówki:

Jeśli nie masz ochoty samodzielnie sklejać pudełka, możesz wykorzystać gotowe, na przykład po butach i ozdobić je we własnym zakresie.