Zakumaj.pl

Jak wykonać szopkę bożonarodzeniową?

3.5 (razem głosów: 5)
Jak wykonać szopkę bożonarodzeniową?

Szopkę betlejemską można wykonać na wiele sposobów. Bardzo ciekawie będzie się prezentowała szopka wykonana na zasadzie dioramy. Choć potrzebne będzie sporo pracy, uzyskamy ciekawy efekt. Do wykonania szopki można użyć różnych tworzyw, chociażby gipsu, masy papierowej czy masy solnej. Jak wykonać szopkę bożonarodzeniową, dowiesz się z tego artykułu.

 • Materiały

  Materiały

  Aby samodzielnie wykonać w domu szopkę betlejemską, potrzebujemy różnych materiałów. Będą to między innymi gałązki, kamyczki, mech i piasek, które posłużą do stworzenia tła, a także gips, papier, aluminiowa folia i klej. Figurki zakupimy gotowe albo wykonamy samodzielnie. Możemy je na przykład narysować na papierze, nakleić na kawałek grubszej tektury i wyciąć. Zamiast rysować można wykorzystać gotowy obrazek albo zdjęcie.

 • Przygotowujemy projekt

  Przygotowujemy projekt

  Zanim przystąpimy do wykonania szopki, naszkicujmy dokładny projekt, uwzględniający wygląd tła oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów (stajenka, miasteczko w oddali, roślinność, wzgórza itp.). Można się wzorować na jakimś znanym sobie krajobrazie.

 • Budujemy dioramę

  Budujemy dioramę

  Przygotowujemy podstawę dioramy (może to być na przykład niewielkie pudełko z wyciętą jedną ścianką) i tło. Niebo możemy zrobić z naklejonego na ściankach pudełka ciemnoniebieskiego papieru. Ozdobimy je gwiazdami wyciętymi z folii aluminiowej. Warto przygotować ozdobną Gwiazdę Betlejemską i też umieścić na niebie.

 • Przygotowujemy podłoże – krok pierwszy

  Przygotowujemy podłoże – krok pierwszy

  Mając gotowy szkic krajobrazu, budujemy jego zarys z kawałków styropianu albo tekturowych pudełek. Ten szkielet uzupełniamy kawałkami pomiętego papieru pakowego albo gazet. Tworzymy w ten sposób różne wyniesienia terenu. Następnie na tej podstawie umieszczamy gips. Przygotowujemy kawałek wilgotnego płótna i starannie modelujemy drogi, doliny czy wzgórza.

 • Przygotowujemy podłoże – krok drugi

  Przygotowujemy podłoże – krok drugi

  Gdy gips dobrze wyschnie, możemy poszczególne elementy pomalować farbami. Podłoże można także wykończyć, używając piasku, drobnego żwiru albo mchu. W ten sposób przedstawiony krajobraz będzie bardziej realistyczny.

 • Przygotowujemy stajenkę

  Przygotowujemy stajenkę

  Centralnym motywem szopki jest oczywiście stajenka (lub grota), w której narodził się Jezus. Stajenkę możemy wykonać z kartonu, wzorując się na przedstawiających ją ilustracjach, których wiele znajdziemy w książkach albo w Internecie. Karton malujemy na brązowo. Aby dodać szopce realizmu, można przykleić do kartonu drobne drewniane elementy, na przykład wykałaczki, zapałki albo patyczki do lodów. Jeśli zdecydujemy się na grotę, możemy wykonać ją z gipsu i ozdobić piaskiem oraz żwirem.

 • Figurki

  Figurki

  Figurki można wykonać z papieru, masy solnej lub papierowej pomalowanej farbami, a także modeliny. Można również kupić gotowe figurki. Należy koniecznie pamiętać o proporcjach – figurki muszą być w tej samej skali, co stajenka i całe tło. Ozdobienie figurek kawałkami materiału i dodanie drobnych detali (dary trzech Mędrców, żłóbek) spowodują, że szopka będzie bardziej realistyczna i ciekawsza.

Wskazówki:

Szopkę warto oświetlić żarówką umieszczoną w rogu pudełka. Można użyć niebieskiej żarówki, aby oddać scenerię nocną.