Zakumaj.pl

Jak zaaranżować wnęki okienne w mieszkaniu?

1.5 (razem głosów: 1)
Jak zaaranżować wnęki okienne w mieszkaniu?

Okno to bardzo ważny element naszego mieszkania. Jednak choć zależy nam na dostępie słonecznego światła i kontakcie ze światem, czasem musimy okna zasłonić – zmusza nas do tego nadmiar słońca lub wścibskie spojrzenia sąsiadów, a poza tym pusta wnęka okienna wygląda bardzo nieatrakcyjnie. Kiedyś po prostu wieszało się w oknach firanki i zasłony, dziś jest wiele innych sposobów aranżacji. Jak w sposób nowoczesny zaaranżować wnęki okienne w mieszkaniu, dowiesz się z tego artykułu.

 • Rolety

  Rolety

  Rolety stosowane we wnętrzach montuje się nad oknem lub na ramie okna. Najczęściej wykonywane są z bawełny lub poliestru. Oprócz tak zwanych tekstylnych dostępne są także rolety bambusowe oraz drewniane. Rolety modą być jednobarwne albo wzorzyste. Jeśli zależy nam na tym, by chronić pomieszczenie przed przegrzaniem, należy zamontować jasne rolety. Ciemniejsze przepuszczają co prawda mniej światła, ale za to bardziej się nagrzewają. Wybór rodzaju rolety zależy też od pomieszczenia – w salonie, gdzie oglądamy telewizję lub pracujemy przy komputerze, przydatne będzie zaciemnienie, podobnie jak w sypialni. Natomiast w innych pomieszczeniach ważniejsza będzie osłona przed słońcem. Ciekawym rozwiązaniem jest tak zwana roleta rzymska, szczególnie w przypadku małych okien.

 • Żaluzje

  Żaluzje

  Żaluzje, zwłaszcza wykonane z dobrego materiału, na przykład z drewna, prezentują się we wnętrzu bardzo ładnie. Są one jednak bardzo trudne do utrzymania w czystości – ich mycie i odkurzanie wymaga stosowania odpowiedniego sprzętu, na przykład specjalnych szczotek albo demontażu.

 • Folie

  Folie

  Bardzo modnym ostatnio wykończeniem otworów okiennych jest wykorzystanie folii samoprzylepnych naklejanych na szybach. Są one bardziej lub mniej przejrzyste. Dostępne są także folie kolorowe, z nadrukowanymi wzorami, a także imitujące witraże. Ciekawym rozwiązaniem są folie perforowane, które chronią nas przed wzrokiem ciekawskich, ale w ciągu dnia umożliwiają oglądanie tego, co jest za oknem, jedynie w nocy patrzymy na nadrukowany na folii obraz – jest on tym wyraźniejszy, im ciemniej jest na zewnątrz (przy zapalonym w pomieszczeniu świetle).

 • Panele okienne

  Panele okienne

  Panele okienne wykonane są z materiału i przesuwa się je po zamontowanych w podłodze i suficie szynach. Jest to bardzo modne rozwiązanie, chętnie stosowane w pokojach dziennych, i producenci oferują ogromny wybór deseni i kolorów. Jeśli zdecydujemy się na prześwitujący materiał, do pokoju będzie wpadało światło. Wzór materiału należy dobrać tak, by pasował do tapicerki mebli, dywanu lub wykładziny oraz kolorystyki ścian albo wzorów na tapetach.