Zakumaj.pl

Jak zacząć uczyć dziecko czytać?

Jak zacząć uczyć dziecko czytać?

Umiejętność pisania jest czymś, co wydaje nam się absolutnie naturalne. Co więcej, wielu osobom wydaje się, iż jest to umiejętność, którą zdobywa się niejako automatycznie, jak mowę. Prawda jest jednak znacznie inna. Analfabetyzm jest wciąż obecny w wielu rejonach świata. To dzięki rozwiniętemu szkolnictwu w Europie czynność, jaką jest czytanie, jest dla nas tak powszechna. Co więcej, nie musisz wcale czekać, aż twoje dziecko nauczy się tego w przedszkolu czy szkole. Możesz sama zacząć swoją pociechę uczyć czytać. Jak to robić?

 • Nic na siłę

  Nic na siłę

  Planując rozpocząć naukę w zaciszu domowym, musisz liczyć się z tym, że dziecko może początkowo niechętnie podchodzić do twojego pomysłu. Absolutnie nie zmuszaj go do tego, gdyż może zrazić się do nauki i kojarzyć ją z czymś nieprzyjemnym, co potem odbije się na jego osiągnięciach w przedszkolu i szkole. Dziecko musi samo wychodzić z inicjatywą i chcieć uczyć się nowych rzeczy.

 • Czytaj bajki

  Aby rozbudzić dziecięcą ciekawość, czytaj swojemu szkrabowi różne bajki. Nie tylko przed snem, ale również w ciągu dnia, jako momenty wytchnienia i wyciszenia się wewnętrznego. Dzieciaki naprawdę tego potrzebują. Co więcej, jest to dla nich korzystne, więc nie warto sobie na siłę wmawiać, iż jedynym zajęciem, jakim powinny się parać, jest zabawa. W pewnym wieku dzieci uwielbiają robić wszystkie rzeczy samodzielnie, więc możesz to wykorzystać do zachęcenia do nauki czytania.

 • Daj dobry przykład

  Daj dobry przykład

  Zapewne zauważyłaś, iż twoja pociecha naśladuje cię w wielu rzeczach, które robisz. Dzieciaki uwielbiają kopiować zachowania dorosłych, a już w szczególności swoich rodziców. Nie bez przyczyny mawia się więc, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Naprawdę dużo przyzwyczajeń i upodobań bierze się u nas właśnie z tych wczesnodziecięcych wspomnień. Jeśli dziecko będzie widziało, iż kultura czytelnictwa jest w domu pielęgnowana, to chętniej zabierze się za naukę czytania.

 • Ucz liter

  Jak wiadomo, nie od razu Kraków zbudowano, więc i naukę dziecka należy rozpocząć od czynników pierwszych, czyli od liter. Pomogą ci w tym najrozmaitsze książki, które w najlepszy sposób zaprzyjaźnią twojego malucha z abecadłem. W następnym etapie pozna sylaby, połączy je w słowa, a te w zdania.

 • Organizuj zabawy

  Organizuj zabawy

  Zadbaj o to, by nauka była wpleciona w zabawę. Dzieci uwielbiają popisywać się swoimi umiejętnościami, więc wymyślaj zabawy, które dadzą twojemu dziecku uciechę z tego, że umie czytać. Możesz prosić je o przeczytanie sloganów z bilbordów reklamowych, gdy będziecie jechać samochodem, albo o czytanie nazw ulic podczas popołudniowego spaceru. Ogranicza cię tu jedynie twoja własna kreatywność.