Zakumaj.pl

Jak zatroszczyć się o elektronarzędzia?

Jak zatroszczyć się o elektronarzędzia?

Odpowiedni sprzęt elektryczny w postaci wiertarek, wyrzynarek, szlifierek kątowych czy innych przydatnych narzędzi to niezbędnik każdego majsterkowicza. Zdarzyło ci się kiedyś, że twoja wiertarka odmówiła posłuszeństwa akurat wtedy, gdy pilnie potrzebowałeś wywiercić otwór? Nie jesteś jedyny, to bardzo popularne „zaskoczenie”. Nieodpowiednio używany i przechowywany sprzęt może łatwo się zepsuć, a zakup nowego zawsze będzie się wiązał z koniecznością głębszego sięgnięcia do kieszeni. Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych wydatków, zastosuj się do poniższych wskazówek.

 • Czyść po każdym użyciu

  Czyść po każdym użyciu

  Tak, masz rację, nikomu nie chce się tego robić. Nie dość, że miałbyś zmęczyć się podczas używania narzędzia, to jeszcze masz się trudzić ze sprzątaniem? Bardzo wiele osób wychodzi z takiego błędnego założenia. Znacznie lepiej jest poświęcić chwilę i wytrzeć sprzęt z kurzu, nalotów i innego brudu. Zajmie ci to jedynie chwilę, a może uchronić przed koniecznością zakupu nowego sprzętu. Dobrze jest nie tylko przetrzeć go szmatką, ale także przedmuchać sprężonym powietrzem. Jeśli robisz to za pomocą kompresora, to upewnij się, że z instalacji spuszczona jest cała woda. Najlepiej jest czyścić sprzęt za pomocą sprężonego powietrza w puszce. Dostaniesz ją w każdym sklepie z elektroniką.

 • Dbaj o stan techniczny

  Aby zapewnić długą trwałość narzędzi, rób od czasu do czasu generalne przeglądy. Sprawdź, czy izolacja kabli nie jest nigdzie popękana, czy są one odpowiednio podłączone oraz czy nie pojawił się na stykach żaden nalot. Konieczne będzie rozkręcenie danego narzędzia. Wykorzystaj to również do tego, aby skontrolować stan elementów eksploatacyjnych, np. szczotek. W ten sposób łatwo dostaniesz się także do trudno dostępnych zakamarków, w których na pewno zebrało się sporo brudu. Zapewne wiele elementów wymaga oliwienia, więc zadbaj również o to. Dzięki temu uchronisz narzędzia przez zatarciem oraz zardzewieniem.

 • Przechowuj w odpowiedni sposób

  Przechowuj w odpowiedni sposób

  Wyobrażasz sobie pozostawić swojego smartfona w wilgotnej, zakurzonej piwnicy? Zapewne nie. A przecież dobrej klasy sprzęt elektryczny potrafi kosztować tyle samo lub niewiele mniej. Zadbaj o niego, przechowując w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Elektronarzędzia przechowywane w piwnicy bardzo często uszkadzają się ze względu na podwyższoną wilgotność. Dochodzi wtedy do korozji i zaśniedzenia styków, a to prosta droga do zwarcia i odmowy posłuszeństwa. Najlepiej będzie, jeśli wygospodarujesz bezpieczne, stałe miejsce dla swoich narzędzi w domu albo w garażu. Wykorzystaj do tego oryginalne plastikowe skrzynki. Dzięki nim sprzęt nie będzie się kurzył, a także łatwo go w każdej chwili znajdziesz, wraz ze wszystkimi potrzebnymi akcesoriami.