Zakumaj.pl

Jak zostać aktorem?

3.5 (razem głosów: 3)
Jak zostać aktorem?

Każdy z nas w dzieciństwie miał swoje marzenia na temat tego, kim zostanie w przyszłości. Zazwyczaj, kiedy ma się 7 czy 9 lat, ma się także ograniczony repertuar zawodów, które się zna i które uważa się za fascynujące oraz wartościowe. Najczęściej powtarzane to oczywiście wokaliści, lekarze, weterynarze, aktorzy i oczywiście księżniczki, gdyż wówczas można myśleć jeszcze, że to rodzaj pracy. Zdecydowana większość z nas wyrasta z tych marzeń, nie ma do nich predyspozycji lub po prostu zdaje sobie sprawę z tego, że coś innego jest godne zainteresowania. Jednak są i takie osoby, które wręcz z uporem maniaka dążą do tego, by ich marzenia o karierze, sławie, blasku spełniły się. Tak może być właśnie z aktorstwem. Jeśli więc masz już kilkanaście lat i jesteś przekonany, że aktorstwo może stać się twoją pasją, a jednocześnie zawodem, koniecznie przeczytaj przygotowane dla ciebie wskazówki.

 • Dlaczego chcesz zostań aktorem?

  Dlaczego chcesz zostań aktorem?

  W pierwszej kolejności powinieneś/powinnaś przemyśleć, dlaczego ciągnie cię do aktorstwa. Możesz się zdziwić, ale powody, dla których chcesz uprawiać akurat ten zawód, są bardzo ważne. Jeśli robisz to dla sławy i pieniędzy, to powinieneś odpuścić sobie te dążenia, gdyż są to z góry źle postawione cele. Tak naprawdę tylko nielicznym absolwentom szkół filmowych i teatralnych udaje się uzyskać blask fleszy. Wielu jest niezbyt znanych, gra w przedstawieniach teatralnych i traktuje swój zawód jako po prostu zawód, czyli coś, na czym można zarobić, żeby się utrzymać. Jeśli więc naprawdę chcesz zostać aktorem/aktorką, to powinno powodować tobą wielkie zainteresowanie filmem i teatrem oraz pasja. Musisz także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś gotowy/gotowa na poświęcenie się dla roli: charakteryzacje, ścięcie włosów, wielomiesięczne przygotowywanie się do roli, granie postaci do szpiku kości złych.

 • Poznaj świat filmowy i teatralny

  Aktorstwo to nie tylko lepsza lub gorsza gra, posługiwanie się słowem oraz ciałem w odpowiedni sposób. To także wielka spuścizna w postaci wyjątkowych filmów, przestawień teatralnych czy niezwykłych osobowości. Jeśli chcesz, by ktoś traktował cię poważnie, powinieneś/powinnaś rozeznać się w swojej branży. Wówczas zostaniesz potraktowany/a poważnie.

 • Kółka teatralne

  Kółka teatralne

  Kółka teatralne istnieją przy szkołach już wiele dekad. To właśnie tam młode osoby, gimnazjaliści, licealiści mogą rozwijać swój talent oraz zmierzyć się z pierwszą tremą i publicznością. Jeśli aktorstwo jest twoim marzeniem, to takie kółko również jest dla ciebie. Dzięki niemu będziesz mógł/mogła sprawdzić się jako aktor/aktorka. Nie lekceważ takich zajęć. Co prawda jest mała szansa, że ktoś znaczący w świecie filmowym cię tam zauważy, jednak pochwały publiczności czy nauczycieli mogą potwierdzić twoje przypuszczenia co do wyboru ścieżki zawodowej.

 • Świat filmowy od kuchni

  W wielu filmach oraz serialach telewizyjnych poszukiwani są statyści w różnym wieku oraz różnej urody. Staraj się więc być na bieżąco z takimi ogłoszeniami i zgłaszaj się, gdy tylko będzie to możliwe. Dzięki temu spędzisz kilka godzin na planie filmowy i dowiesz się, jak wszystko wygląda od kuchni. Dodatkowo, będziesz miał/a szansę spotkać prawdziwe gwiazdy polskiej kinematografii.

 • Szkoła wyższa

  Jeśli chcesz być aktorem dyplomowanym, to musisz po prostu udać się do szkoły wyższej przyuczającej do tego zawodu. Jest ich w Polsce kilka, z czego najbardziej znane są ta warszawska oraz łódzka. Nie zrażaj się, jeśli za pierwszym razem się nie dostaniesz. Wielu wybitych aktorów oraz reżyserów próbowało kilka razy, aż do skutku.