Zakumaj.pl

Jakich domowych sposobów można użyć w przypadku użądlenia przez pszczołę?

Jakich domowych sposobów można użyć w przypadku użądlenia przez pszczołę?

Użądlenie przez sympatyczną „pszczółkę Maję” to bardzo bolesne doświadczenie. Ponieważ jednak jest dosyć prawdopodobne, że nas to spotka, warto wiedzieć, jak sobie w takim przypadku radzić. Jakich domowych sposobów można użyć w przypadku użądlenia przez pszczołę, dowiesz się z tego artykułu.

 • Usuwamy żądło

  Usuwamy żądło

  Pszczoły, w odróżnieniu od os i szerszeni, po ukąszeniu pozostawiają żądło. Ponieważ na końcu tego narządu jest pęcherzyk, w którym znajduje się jad, szybkie usunięcie żądła jest bardzo ważne. Im sprawniej sobie z tym poradzimy, tym mniej jadu dostanie się do organizmu osoby ukąszonej. Jeśli mamy dobry wzrok, szybko ocenimy, czy w rance znajduje się żądło. Jeśli nie widzimy go dokładnie, weźmy lupę. Żądło najlepiej wyjąć za pomocą pęsetki albo wyjałowionej igły. Wyjmowanie czubkiem paznokcia to ostateczność, z pewnością zainfekujemy wtedy użądlone miejsce.

 • Robimy okłady

  Robimy okłady

  Składniki jadu pszczelego działają w taki sposób, że pojawia się obrzęk i ból. Dlatego druga bardzo ważna czynność to zastosowanie miejscowo środków łagodzących ból i zmniejszających opuchliznę. Jest kilka skutecznych domowych sposobów do zastosowania w takiej sytuacji.

 • Cebula

  Bardzo popularny i jednocześnie skuteczny środek na użądlenie to okład z cebuli. Cebulę na ogół ma się w domu, więc sprawa jest prosta. Przekrawamy główkę cebuli na pół i połówkę przykładamy do użądlonego miejsca. Zawarte w cebuli substancje skutecznie zmniejszą opuchliznę i ból.

 • Czosnek

  Można także zastosować kompres z czosnku. W tym celu należy obrać ząbek czosnku i rozgnieść w prasce. Otrzymaną masę nakłada się na użądlone miejsce, co szybko przynosi ulgę.

 • Soda oczyszczona

  Ulgę przyniesie też okład z sody oczyszczonej. Wsypujemy kilka łyżek sody do miseczki i dolewamy wody, tak by powstała gęsta papka. Okładamy nią użądlone miejsce. Soda neutralizuje zawarty w jadzie pszczoły kwas mrówkowy, dzięki czemu szybko przynosi ulgę. Pomóc może także posmarowanie użądlonego miejsca zwykłą pastą do zębów.

 • Ocet

  Nasączamy octem kawałek gazy i przykładamy na użądlone miejsce. Bardzo prosta i skuteczna metoda.

 • Amoniak

  Przykładamy na użądlone miejsce kompres z rozcieńczonego wodą amoniaku. Pomaga bardzo skutecznie dzięki temu, że neutralizuje zawarte w jadzie kwasy.

 • Zimny kompres

  Zimny kompres

  Przyłożenie na użądlone miejsce zimnego kompresu zmniejsza dolegliwości. Wystarczy włożyć do foliowej torebki z zamknięciem trochę kostek lodu, owinąć torebkę ściereczką lub ręcznikiem i przykładać. Jeśli nie mamy kostek lodu, można wykorzystać jakikolwiek zamrożony produkt, tylko trzeba owinąć go materiałem.

 • Co jeszcze można zrobić?

  Warto jak najszybciej podać osobie użądlonej wapno w postaci tabletek musujących (do nabycia w aptece). Wapno działa odczulająco i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej. Trzeba obserwować osobę poszkodowaną. Jeśli zacznie czuć się źle, pojawią się takie objawy jak zawroty głowy, mdłości albo trudności z oddychaniem, prawdopodobnie jest uczulona na jad pszczeli. Należy wtedy niezwłocznie wezwać pogotowie.