Zakumaj.pl

Jakie są najpopularniejsze przesądy?

Jakie są najpopularniejsze przesądy?

Pomimo tego, że mamy już XXI wiek, wiara w niektóre przesądy jest zakorzeniona tak silnie, że niektórzy nie wyobrażają sobie nawet, że mogliby jakiegoś nie przestrzegać. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że przesądy nie mają żadnej mocy, jednak kiedy przychodzi co do czego, uciekają na widok czarnego kota. W zależności od regionu kraju mogą pojawiać się mniej znane przesądy i przyzwyczajenia z nimi związane, jednak jest kilka takich, które są niezwykle popularne wszędzie.

 • Piątek 13

  Piątek 13

  Korzenie uważania tego dnia za pechowy znajdują się we Francji, gdzie w 1307 roku w piątek 13 października spalono mistrza zakonu templariuszy oraz kilkunastu jego podwładnych. Nim spłonął, przeklął króla francuskiego, który niedługo potem zmarł. Sprawiło to, że piątek trzynastego obrósł sławą pechowego dnia, w którym przytrafiają się nieszczęścia i wypadki. Wiele osób próbuje odwrócić zły czar z tego dnia, uznając go za dzień wyjątkowy oraz szczęśliwy, jednak w powszechnej świadomości nadal funkcjonuje on jako przynoszący pecha.

 • Czerwona wstążka

  Czerwona wstążka

  Widać to szczególnie w przypadku małych dzieci oraz niemowląt. Gdy spogląda się na wózki, łóżeczka lub dziecięce nadgarstki, często widać, że mają one zawiązane na nich czerwone wstążki. Według powszechnego wierzenia ma to chronić dzieci przed złym urokiem, który ktoś może na nie rzucić. Czerwony jest od wieków uznawany za kolor, który chroni przed złymi mocami, duchami oraz innymi nadprzyrodzonymi siłami, które mogą chcieć atakować człowieka, a zwłaszcza dzieci. Często nawet największe niedowiarki, po urodzeniu dziecka, zawieszają w jego pobliżu coś czerwonego.

 • Witanie się przez próg

  Często gdy idzie się do kogoś w gości lub przyjmuje ich u siebie, zanim dojdzie do przywitania, mówi się: nie przez próg! – z przekonaniem, że przynosi to pecha i nieszczęście. Jest to związane jeszcze z wierzeniami dawnych Słowian, którzy uważali, że próg jest granicą między światem zewnętrznym a wewnętrznym. Witanie się przez niego mogłoby wprowadzić do domu złe moce z zewnątrz. Dodatkowo w pewnym okresie dziejów Słowianie chowali swoich zmarłych pod progiem, więc była to granica między żywymi a umarłymi, z którą wiąże się zwyczaj przenoszenia panny młodej przez próg.

 • Rozsypana sól

  Rozsypana sól

  W dzisiejszych czasach sól nie jest szczególnie cennym składnikiem ani elementem kuchni. Każdy, kto ją jada, ma jej pod dostatkiem i można ją kupić w niskiej cenie. Jeszcze kilka wieków temu nie była aż tak oczywistym produktem. Wręcz przeciwnie, była bardzo droga i tym samym niezwykle cenna. Mówiono o niej nawet „białe złoto”. Przez wzgląd na to rozsypanie jej czy to na stole, czy gdziekolwiek indziej budziło emocje i awantury. Z tego właśnie wziął się przesąd, nadal istniejący, że rozsypana w domu sól to pewna awantura w rodzinie.