Zakumaj.pl

Mity na temat karmienia piersią

Mity na temat karmienia piersią

Jedną z czynności, która najbardziej kojarzy nam się ze wczesnym macierzyństwem, jest zdecydowanie karmienie piersią. To właśnie karmienie piersią wydaje nam się nieporównywalnie do niczego innego zbliżać mamę do dziecka, choć przecież doskonale wiemy, że nie każda kobieta może tej czynności z różnych powodów doświadczyć. Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, to na pewno słyszałaś już kilka różnych uwag, porad oraz komentarzy na temat twoich piersi i karmienia piersią. Czasem zwykłe głupstwo, rozsiewana pomiędzy kobietami plotka, może sprawić, że się przestraszysz albo zaniepokoisz. W co wierzyć, a do czego mieć dystans? Które informacje są nieprawdziwe? Koniecznie poznaj wszystkie mity na temat karmienia piersią.

 • Twoje piersi nie nadają się do karmienia

  Z powodu twoich małych piersi usłyszałaś od kogoś, że nie będziesz mogła karmić? Twój duży biust według znajomych może być przeszkodą we wczesnym macierzyństwie? Nie słuchaj tych bzdur. Dziecku zupełnie nie przeszkadza to, jaki kształt czy też wielkość mają twoje piersi, to nie ma znaczenia i nie wpływa na laktację. Nie daj sobie więc wmówić, że nie będziesz mogła karmić piersią.

 • Twoje mleko nie jest odpowiednie dla dziecka

  Twoje mleko nie jest odpowiednie dla dziecka

  Bardzo często można spotkać się z mitem dotyczący wartości czy też jakości mleka produkowanego przez organizm matki. Być może ktoś próbował ci wmówić, iż może się okazać, że twoje mleko będzie nieodpowiednie dla dziecka, gdyż będzie na przykład za tłuste albo odwrotnie, za chude. Nie daj sobie jednak tego wmówić i nie obawiaj się tego. Twój pokarm będzie dla dziecka jak najbardziej odpowiedni.

 • Po pół roku twoje mleko się nie nadaje

  Kolejnym popularny mit głosi, że po sześciu miesiącach mleko matki przestaje mieć jakąkolwiek odżywczą wartość, dziecko się nim nie naje i należy wprowadzić mu inne pokarmy. Rzecz jasna, po pół roku można dziecku wprowadzać już inne pożywienie, jednak jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy to mleko matki powinno stanowić podstawę jego pokarmu. Nie wahaj się więc karmić malucha piersią jeszcze długo po tej „magicznej” granicy sześciu miesięcy.

 • Nie możesz karmić podczas przeziębienia

  To chyba mit ponad mity – bardzo popularny i rozpowiadany przez wszystkie życzliwe ciotki. Nie możesz karmić dziecka wtedy, kiedy jesteś zakatarzona, przeziębiona, masz gorączkę? To prawdziwa bzdura! Wręcz przeciwnie. Na pewno z lekcji biologii wiesz, że w czasie, kiedy organizm walczy z chorobą, to wytwarza przeciwciała. Te przeciwciała przedostają się do dziecka wraz z pokarmem matki i wzmacniają jego układ odpornościowy. Jak najbardziej więc powinnaś karmić piersią.

 • Masz mało pokarmu? Pij dużo mleka!

  Masz mało pokarmu? Pij dużo mleka!

  Musisz zapamiętać raz na zawsze, że to, czy będziesz spożywała dużo mleka i produktów mlecznych, nie ma absolutnie wpływu na to, że ilość twojego pokarmu się zwiększy. To kompletna bzdura nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. Wystarczy, że spojrzysz na naturę i inne ssaki. Pamiętaj, że przecież nie piją one mleka innych gatunków, a przecież są w stanie wykarmić swoje małe.