Zakumaj.pl

Na czym nie warto oszczędzać?

Na czym nie warto oszczędzać?

Oszczędność nieprzeistaczająca się w skąpstwo to raczej pozytywna cecha. Umiejętność dysponowania własnymi środkami i wybieranie najtańszych rozwiązań może dać nam naprawdę niezłe efekty w postaci odłożonej sumki pieniędzy. Są jednak takie rzeczy, na których oszczędzać nie warto, bo zaoszczędzone kilka złotych może odbić się na naszym zdrowiu. I wbrew pozorom, nie jest to tylko jedzenie. Istnieje jeszcze kilka rzeczy z życia codziennego każdego z nas, w które warto zainwestować troszkę więcej pieniędzy, niż byśmy chcieli. Dlaczego warto to zrobić oraz jakie to rzeczy?

 • Sprzęt do pracy

  Sprzęt do pracy

  Nie oszczędzaj na tym, co umożliwia ci zarabianie pieniędzy. Jeśli jesteś grafikiem, korzystając ze słabego komputera stracisz mnóstwo czasu oraz nerwów na niepotrzebne użeranie się z grymaśnym komputerem. Pamiętaj, że zakup odpowiedniego sprzętu to nie przykry wydatek, a inwestycja, która się zwróci, bowiem ma umożliwić ci efektywniejszą pracę. Prowadząc firmę remontową, nie kupuj co miesiąc tanich wiertarek, które psują się po paru zleceniach, a ich użytkowanie woła o pomstę do nieba, uprzykrzając ci życie. Zainwestuj w profesjonalny sprzęt, który będzie służył ci przez długi czas. Owszem, na początku wydatek będzie większy, ale gdybyś podliczył, ile dotychczas wydałeś na tanie wiertarki, to okazałoby się, że mógłbyś za te pieniądze kupić sobie coś z wysokiej półki.

 • Buty

  Buty

  Kolejną rzeczą, na której nie warto oszczędzać, jest obuwie. Stopy są jedynym elementem naszego ciała, który ma kontakt z podłożem podczas chodzenia, więc nie możesz kupować butów, które są niewygodne. Źle wyprofilowane obuwie wymusi na tobie niewłaściwy chód, a to może przenieść się na złe funkcjonowanie całego układu kostnego! Oprócz zdrowia weź pod uwagę również twój komfort. Wystarczy niezbyt długi spacer w niewygodnym obuwiu, byśmy stracili ochotę i siły na resztę dnia. Z obolałymi nogami nie wybierzesz się na zabawę ze znajomymi. Zwracaj na buty dużą uwagę, szczególnie jeśli kupujesz je dla swojego dziecka i nie chcesz, by nabawiło się problemów ortopedycznych.

 • Kosmetyki do twarzy

  Nigdy nie kupuj kosmetyków nieznanego pochodzenia. Mogą zawierać szkodliwe substancje, które podrażnią twoją skórę, wywołają reakcję alergiczną lub przyczynią się do rozwoju trądziku. Ze skórą twarzy naprawdę nie ma żartów i nie eksperymentuj z nieznanymi specyfikami. Stosuj tylko przebadane, markowe produkty, co do których jesteś pewna, że działają tak, jak sobie tego życzysz. Takie kosmetyki będą dostosowane do twojego typu cery i z pewnością nie zrobią ci krzywdy. Parę złotych więcej to bardzo niska cena zdrowia.

 • Jedzenie

  Jedzenie

  To chyba najbardziej oczywisty punkt tej listy. Kupuj tylko te produkty, co do których jakości nie masz żadnych zastrzeżeń. Lepiej jest kupić odrobinę mniej dobrego mięsa niż kilogramy wątpliwego sortu odpadków, naszpikowanych chemią. Niska cena nie bierze się znikąd i najczęściej ma swoje odzwierciedlenie w jakości. Czytaj uważnie skład żywności i nie daj się wykiwać.

 • Samochód

  Tutaj musisz poznać przykrą prawdę. Coś takiego jak „okazja” w przypadku samochodów z drugiej ręki zupełnie nie istnieje. Znaczna większość samochodów używanych dostępnych na wolnym rynku to auta z naprawdę burzliwą historią. Powypadkowe, popowodziowe, z ogromnym przebiegiem, złożone z trzech, w fatalnym stanie. Znalezienie auta, która byłoby nietknięte, w przypadku niektórych modeli graniczy z cudem. Kupując samochód, wybierz egzemplarz raczej z wyższej wartości widełek cenowych. Auto w dobrym stanie trzyma swoją cenę i znajdzie to odzwierciedlenie na tle innych egzemplarzy tego modelu. Jeśli nie stać cię dany model, nie szukaj „okazji” za mniejsze pieniądze, tylko zainteresuj się jakimś uboższym bądź p klasę niższym modelem.