Advertising
Zakumaj.pl

Odczytywanie rozmiaru opon

Opiekun artykułu: anusiam
Odczytywanie rozmiaru opon

Odczytywanie rozmiaru opon

O zasadności regularnej wymiany opon nie trzeba się długo rozwodzić, wszak są one jedynymi elementami samochodu, które mają kontakt z podłożem i nawet perfekcyjny stan zawieszenia oraz układu hamulcowego nie zapewni nam bezpieczeństwa, jeśli nasze ogumienie będzie mocno zużyte. Aby jednak dobrać odpowiednie opony, potrzebna nam będzie znajomość pewnych oznaczeń, choćby tych podstawowych, takich jak szerokość, profil oraz średnica osadzenia opony na feldze. Wspomnimy też o kilku innych ważnych oznaczeniach, na które warto zwrócić uwagę, szczególnie gdy auto służy nam do przewożenia ciężkich ładunków bądź zamierzamy nim rozwijać bardzo duże prędkości. Zignorowanie tych oznaczeń podczas wyboru opony może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy opony o danym rozmiarze będą pasowały do naszego samochodu, najlepiej jest zerknąć do instrukcji obsługi bądź skonsultować się z innymi użytkownikami naszego modelu auta np. na forach miłośników marki. Unikniemy tym samym niedogodności takich, jak pogorszenie trakcji, ocieranie opony o nadkole czy problemów z założeniem opony na felgę. Zmieniając rozmiar opony musimy liczyć się również z tym, że inna średnica zewnętrzna opony może wpłynąć na przekłamania licznika

 • Szerokość opony

  Szerokość opony

  Szerokość opony zapisana jest na jej boku i znajduje się w charakterystycznym szeregu liczb, z którym na pewno spotkaliśmy się już wcześniej, np. 195/55 R16. To właśnie ta pierwsza liczba, mierzona w milimetrach między bocznymi ścianami opon, czyli 195, oznacza szerokość opony. Od szerokości opony będzie zależeć między innymi to, jak nasze auto będzie zachowywało się na drodze. Opony szerokie dadzą nam lepszą przyczepność, poprawiając zachowanie się auta w zakrętach oraz podczas przyspieszania. Mogą jednak okazać się bardziej podatne na akwaplanacje (utratę przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą), a także, ze względu na większy opór toczenia, podniosą spalanie naszego samochodu. Wybór odpowiedniej szerokości wymaga więc znalezienia złotego środka.

 • Profil opony

  Profil opony

  Profil opony jest zawarty w drugiej części opisu, którym posłużyliśmy się wcześniej, czyli jest to liczba 55. O ile szerokość wyrażona była w milimetrach, to tutaj sprawa nieznacznie się komplikuje, gdyż profil jest wyrażony w procentach i określa stosunek wysokości opony do jej szerokości. Oznacza to tyle, że opona o rozmiarze 175/60 R15 wcale nie będzie miała takiej samej wysokości jak opona 195/60 R15, mimo iż ta druga wartość jest taka sama – 60. Wyższa będzie oczywiście opona 195/60. Jej szerokość to 195 mm, więc by obliczyć wysokość, obliczamy 60% tej wartości – nic prostszego. Profil opony wpływa w bardzo dużym stopniu na komfort jazdy. Warto o tym pamiętać, gdyż niskoprofilowe opony być może wyglądają atrakcyjnie i sportowo, ale mogą dać nam się solidnie we znaki bólem kręgosłupa, szczególnie na polskich drogach. Większa sztywność opon z pewnością odbije się również na elementach zawieszenia naszego samochodu.

 • Średnia osadzenia opon na feldze

  Średnia osadzenia opon na feldze

  Tutaj sprawia jest prosta. Średnica wewnętrzna opony jest taka jak średnica naszej felgi i nie mamy pola manewru, jak w przypadku szerokości czy profilu. Jej wartość odczytujemy z końca oznaczenia, na którym się wspieramy, czyli w naszym przypadku będzie to 16 cali i jeśli nie zmieniamy również felg, to zakupione opony powinny mieć identyczną średnicę wewnętrzną jak poprzednie. Przed tą liczbą znajduje się również tajemnicza literka "R". Spotykamy się z nią najczęściej i oznacza ona sposób konstrukcji opony, czyli dowiadujemy się, że mamy do czynienia z oponą radialną. Istnieją również inne typy opon, lecz to temat na inny artykuł i w obecnej chwili nie jest nam to potrzebne.

 • Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  Udało się, znamy już rozmiar, teraz pozostaje nam tylko wybrać komplet opon spośród kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu o identycznym wymiarach i możemy jechać do wulkanizatora. Czy aby na pewno? Tutaj warto się na chwilę zatrzymać i zwrócić uwagę na dwa ważne oznaczenia. Mowa o indeksie nośności oraz prędkości opony. Jest to pewna liczba oraz litera i znajdują się w parze. Liczba określa nośność, a litera indeks prędkości. Przykładowo, opona o symbolu 84P skonstruowana będzie tak, aby wytrzymać obciążenie 500 kg (nacisk na jedną oponę) oraz prędkość do 150 km/godz. Przekroczenie tych wartości może skutkować uszkodzeniem bądź zniszczeniem opony.

Popularne tagi
 • średnica osadzenia opony na feldze
 • indeks prędkości
 • opony
 • profil opony
 • rozmiar kół
 • szerokość opony
 • opony radialne
 • oznaczenia opon
 • jakie opony wybrać
 • ogumienie
 • rozmiary opon
 • rodzaje opon
 • średnica felgi
 • indeks nośności
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również
  Advertising
  Zobacz również