Zakumaj.pl

Opieka nad kotką po sterylizacji – podstawowe zasady

Opieka nad kotką po sterylizacji – podstawowe zasady

Używany powszechnie termin sterylizacja odnosi się tak naprawdę do kastracji, czyli usunięcia narządów rozrodczych. W przypadku kotek po przecięciu powłok brzusznych chirurgicznie usuwa się macicę i jajniki. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Dla zdrowia zwierzęcia bardzo ważne jest zapewnienie właściwej opieki po zabiegu.

 • Wybudzanie się z narkozy

  Kotka powinna wybudzić się z narkozy w klinice weterynaryjnej, gdyż w razie wystąpienia jakichkolwiek komplikacji możliwa będzie natychmiastowa pomoc. Wybudzenie można przyspieszyć farmakologicznie. Zwierzęciu należy towarzyszyć, aby nie obudziło się na metalowym blacie stołu pooperacyjnego, ale miało kontakt z właścicielem.

 • Po powrocie do domu

  Po powrocie do domu

  Po przybyciu do domu kotce należy zapewnić właściwą opiekę. Przede wszystkim potrzebne jest bezpieczne legowisko. Posłanie należy zabezpieczyć podkładem higienicznym czy starym ręcznikiem, gdyż nasza podopieczna może mieć problemy z kontrolowaniem wydalania moczu albo wymiotować. Legowisko nie może znajdować się ponad poziomem podłogi, na przykład na kanapie czy fotelu, gdyż wskakując lub zeskakując kotka mogłaby uszkodzić świeże szwy. Poza tym zwierzę dopiero wybudzone z narkozy ma zaburzone koordynację ruchów oraz widzenie. Dlatego należy je obserwować i chronić, dopóki nie zacznie poruszać się pewnie.

 • Podawanie wody

  Przy legowisku należy postawić miseczkę z wodą. Kotka może pić od razu po wybudzeniu, ale nie należy jej do tego zmuszać. Jeżeli po upływie doby kotka nie je ani nie pije, trzeba skonsultować się z weterynarzem.

 • Podawanie karmy

  Pokarm powinien być lekkostrawny i niezbyt suchy. Zaczynamy od podawania niewielkich porcji. Najlepiej nakarmić kotkę 24 godziny po zabiegu, najwcześniej można to zrobić po 12 godzinach. Suchą karmę zaczynamy podawać po upływie trzech dni.

 • Jak dbać o samopoczucie kotki?

  Jak dbać o samopoczucie kotki?

  Kotka po zabiegu potrzebuje ciszy i spokoju. Nie powinna być narażona na hałasy. Niepożądany jest kontakt z dziećmi, gdyż mogłyby zrobić jej krzywdę, na przykład podnosząc za brzuch. Kotkę trzeba przytulać i głaskać, wtedy lepiej zniesie stres po zabiegu. Powinna otrzymywać antybiotyk, aby zapobiec ewentualnym stanom zapalnym, i środki przeciwbólowe. Jeśli kotka wymiotuje, ma biegunkę, problemy z oddychaniem, drgawki, nie oddaje moczu, nie je ani nie pije dobę po zabiegu – konieczny jest natychmiastowy kontakt z weterynarzem.

 • Jak dbać o ranę pooperacyjną?

  Jak dbać o ranę pooperacyjną?

  Ranę pooperacyjną należy zabezpieczyć, aby kotka nie mogła sobie wylizywać szwów, co powoduje ich rozejście się oraz stany zapalne. Prostym rozwiązaniem jest zakładany na szyję kołnierz, ale kotka może go nie tolerować. Bardzo wygodny jest zawiązywany na grzbiecie kubraczek, który chroni brzuszek zwierzęcia. Trzeba właściwie dobrać rozmiar, gdyż zbyt ciasny źle wpłynie na gojenie się rany, a ze zbyt luźnego kotka zwyczajnie wyjdzie. Stan rany należy sprawdzać rano i wieczorem i w razie wystąpienia niepokojących objawów (krwawienie, zaczerwienienie, sączenie się ropy, rozejście się szwów) udać się natychmiast do weterynarza.

 • Zdjęcie szwów

  Około 10 dni po zabiegu należy udać się do weterynarza na zdjęcie szwów, chyba że podczas zabiegu zastosowano szwy rozpuszczalne. Po zdjęciu szwów kotka już przestaje nosić kaftanik.