Zakumaj.pl

Po czym poznać, ile lat ma drzewo?

4.0 (razem głosów: 8)
Po czym poznać, ile lat ma drzewo?

Określenie wieku drzewa może być dla nas bardzo ważne na przykład w celu ustalenia, czy jest potrzebne pozwolenie na jego wycięcie. Znając wiek drzewa, możemy je także odpowiednio pielęgnować. Na podstawie wieku zalicza się drzewa do obiektów chronionych. Są różne metody, które umożliwiają określenie wieku drzewa. Zajmuje się tym nauka, zwana dendrologią. Inaczej postępuje się w przypadku drzew, które rosną, a inaczej określa się wiek ściętego drzewa.

 • Określenie wieku drzewa rosnącego – metoda pierwsza

  Określenie wieku drzewa rosnącego – metoda pierwsza

  W celu obliczenia wieku rosnącego drzewa dokonujemy pomiaru średnicy drzewa na wysokości 130 cm nad poziomem gruntu. Jest to tak zwana pierśnica (nazwa wywodzi się stąd, że na tej wysokości znajduje się klatka piersiowa człowieka). Do pomiaru używa się średnicomierza. Przypomina on dużą suwmiarkę. Otrzymaną wartość sprawdzamy w tabeli wiekowej drzew, gdzie podano wiek drzew różnych gatunków dla określonej średnicy pnia.

 • Określenie wieku drzewa rosnącego – metoda druga

  Określenie wieku drzewa rosnącego – metoda druga

  Dokonujemy pomiaru obwodu drzewa na wysokości 130 cm za pomocą centymetra. Następnie z wzoru na obwód koła wyliczamy średnicę (średnica drzewa = obwód drzewa / 3,14). Następnie otrzymaną wartość sprawdzamy w tabeli.

 • Czy taki wynik jest dokładny?

  Czy taki wynik jest dokładny?

  Otrzymane w efekcie pomiaru wyniki mają charakter szacunkowy. Określony w ten sposób wiek drzewa może się różnić od prawdziwego nawet o dwadzieścia lat. Na wielkość drzewa mają wpływ rozmaite czynniki (rodzaj podłoża, stanowisko, opady), a w tabeli podano wartości średnie. Jednak pomiar bardziej precyzyjny wymagałby już naruszenia drzewa (wykonuje się odwierty, które trwale uszkadzają pień). Za pomocą świdra Presslera wydobywa się z wnętrza drzewa próbkę przekroju pnia, co umożliwia policzenie słojów i dokładne określenie wieku drzewa. Metoda sprawdza się w przypadku drzew młodych, mających nie więcej niż 50 lat.

 • Określenie wieku drzewa ściętego

  Określenie wieku drzewa ściętego

  Wiek ściętego drzewa określa się na podstawie widocznych na pniu słojów. Roczny przyrost w naszym klimacie składa się z dwóch słojów. Wczesną wiosną powstaje słój jasny, a późnym latem – ciemny. Aby poznać wiek drzewa, wystarczy policzyć słoje. Para słojów (jasny i ciemny) to roczny przyrost, a więc liczba takich par określa wiek w latach. Zadanie to można sobie ułatwić, wykorzystując specjalny skaner połączony z komputerem. Poznamy wtedy nie tylko liczbę słojów drzewa, ale także ich grubość, co mówi o rozwoju drzewa w kolejnych latach (w zależności od warunków przyrosty mogą być większe lub mniejsze, a w trudnych okresach – susza, pożar lasu, atak szkodników – drzewo w ogóle nie wykazuje przyrostów).