Zakumaj.pl

Podstawowe zasady korzystania z solarium

Podstawowe zasady korzystania z solarium

Choć promieniowanie UV nie jest najzdrowsze dla naszej skóry, opalenizna kusi. W naszym klimacie kąpiele słoneczne nie są dostępne przez znaczną część roku, pozostaje wtedy zatem korzystanie z solarium. Jeśli będziemy odpowiednio postępować, nasza skóra będzie bezpieczna, a wygląd wiele zyska. Czasem wizyty na solarium są bardzo wskazane, na przykład gdy jesienią albo zimą wybieramy się w tropiki – przygotujemy naszą skórę do opalania i urlop spędzimy przyjemniej. Podstawowe zasady korzystania z solarium prezentujemy w tym artykule.

 • Jak często i jak długo można korzystać z solarium?

  Z solarium można korzystać tylko jeden raz dziennie i co drugi dzień. Nie należy opalać się codziennie. Pierwszy seans nie powinien trwać dłużej niż 8 minut, osoby z bardzo jasną karnacją powinny zaczynać od 4 minut. Obsługa powinna udzielić profesjonalnej porady na ten temat.

 • Co trzeba wiedzieć o łóżku?

  Co trzeba wiedzieć o łóżku?

  Jeśli jest wybór między opalaniem w pozycji leżącej oraz stojącej, warto rozważyć tę drugą opcję. Opalenizna jest wtedy równomierna. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi, a jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś obsługę o wyjaśnienia. Bardzo ważne jest, by powierzchnia łóżka została zdezynfekowana. W kabinie powinien być dostępny odpowiedni preparat.

 • Zmyj makijaż

  Przed seansem opalania obowiązkowo trzeba usunąć makijaż. Nie należy także używać przed pójściem na solarium dezodorantów czy perfum. Kosmetyki mogą wywołać reakcję alergiczną. Poza tym twarz pokryta makijażem nieładnie się opali.

 • Jaki ubiór na solarium?

  Jaki ubiór na solarium?

  I tutaj, jak na plaży, są zwolennicy nagości oraz „tekstylni”. Opalanie się nago gwarantuje efekt równej opalenizny, bez śladów po kostiumie. Jednak niektórzy decydują się na kostium zakrywający wrażliwe części ciała. Powinien to być strój przeznaczony do opalania, aby jego elementy rozgrzane w solarium nie poparzyły skóry. Z tego samego powodu przed seansem opalania należy zdjąć zegarek, biżuterię czy okulary.

 • Zabezpiecz oczy

  Zabezpiecz oczy

  Nie można opalać się na solarium bez specjalnych okularów z filtrami UV. Okularki są dostępne na miejscu, gdyby nie było, poproś o nie obsługę.

 • Nie zapomnij o kosmetykach

  Bezpośrednio przed opalaniem należy pokryć skórę odpowiednimi preparatami, które zapewniają jej ochronę i gwarantują większą skuteczność opalania. Kosmetyki można nabyć na miejscu, obsługa doradzi, jaki preparat dobrać do danej karnacji i rodzaju skóry. Jeśli opalasz się nago, nałóż grubszą warstwę specyfiku na miejsca szczególnie wrażliwe, jak pachwiny, podbrzusze, piersi. Nie zapomnij o zabezpieczeniu twarzy, uszu i dekoltu.

 • Kiedy nie powinno się korzystać z solarium?

  Przeciwwskazaniem do korzystania z solarium jest alergia na słońce, przyjmowanie leków zawierających substancje fotouczulające oraz niektóre choroby skóry, na przykład bielactwo czy trądzik różowaty. Nie powinny się opalać osoby, które mają problem z pękającymi naczynkami, chorują na serce i mają nadciśnienie. W razie infekcji grypowej i gorączki również trzeba zrezygnować z solarium. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

 • Czy można korzystać z solarium, będąc w ciąży?

  Zdecydowanie nie, choć badania nie wykazują negatywnego wpływu promieniowania na płód. Niebezpieczne są gwałtowne zmiany temperatury i przegrzanie organizmu, które mogą spowodować wzrost ciśnienia krwi, a w efekcie – odklejenie łożyska i niedotlenienie płodu. Poza tym w czasie ciąży skóra jest bardzo wrażliwa na poparzenia.

Ostrzeżenia:

Przed opalaniem należy zabezpieczyć sutki, które są szczególnie wrażliwe, oraz występujące na skórze znamiona. Można je zakryć lub posmarować grubą warstwą kremu ochronnego.

Wskazówki:

Nie powinno się używać w solarium kosmetyków przeznaczonych do opalania się na słońcu, a na plaży nie stosuje się preparatów przeznaczonych na solarium.