Zakumaj.pl

Sposoby czyszczenia płyt CD

Sposoby czyszczenia płyt CD

Z płyt CD nie korzysta się już tak często jak dawniej, ponieważ zapisywanie plików zostało częściowo zastąpione przez dyski o powiększonej pojemności oraz pendrive'y. Jednak niektórzy nadal lubią mieć dane, filmy lub muzykę na płytach. Żeby ich trwałość była większa, dobrze jest wiedzieć, jak odpowiednio je czyścić.

 • Specjalne ściereczki

  Specjalne ściereczki

  Jednym z popularniejszych sposobów na czyszczenie płyt CD są specjalne ściereczki. Często dostaje się je gratis przy zakupie sprzętu takiego jak komputer lub telewizor z ekranem LCD. Jednak nie jest problemem kupić je również luzem w sklepie ze sprzętem komputerowym, a nawet u optyka, ponieważ doskonale nadają się do czyszczenia okularów. Wykonane są z irchy lub mikrowłókien, które mają dobre właściwości czyszczące. Części z nich nie nasącza się niczym dodatkowo, wystarczy tylko przecierać od środka do krawędzi płyty, żeby usunąć zabrudzenia. Nie należy zbyt mocno naciskać, aby nie doszło do złamania się CD.

 • Płyn do szyb

  Płyn do szyb

  W razie konieczności wyczyszczenia ekranów oraz płyt CD niezwykle dobrze sprawdza się płyn do mycia okien. Czyści on nawet rozleglejsze zabrudzenia, trzeba go jedynie używać z głową. Przede wszystkim trzeba się upewnić, że nie zawiera alkoholu, ponieważ jego mocne stężenie mogłoby zniszczyć powierzchnię płyty. Dodatkowo nie należy pryskać nim bezpośrednio na płytę. Należy nanieść odrobinę na miękką ściereczkę i przecierać od środka do krawędzi. Jeżeli po użyciu płynu wydaje się, że na płycie zostały wilgotne ślady, należy przetrzeć ją jeszcze raz suchą ścierką.

 • Letnia woda

  Chociaż wydaje się to szokującym sposobem, płyty CD można wyczyścić również pod letnią, bieżącą wodą. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli do płyty przywiera coś lepkiego, co wymagałoby szorowania ścierką i groziło zarysowaniem powierzchni. Jeżeli posiada się mydło ekologiczne, można użyć również jego, jednak często wystarczy sama woda i delikatne przemywanie płyty. Co więcej, ma to nawet większe zalety niż mycie ścierka, ponieważ po przecieraniu materiałem mogą pojawić się liczne smugi. Trzeba jednak pamiętać, że po kąpieli wodnej płytę należy bardzo dobrze wysuszyć, można irchową ściereczką, a póki nie będzie sucha, nie używać i nie wkładać do odtwarzacza.

 • Sposób trzymania

  Żeby uniknąć licznych zabrudzeń, w czasie używania płyty nie powinno się jej zbędnie palcować i traktować ostrożnie, aby uniknąć zniszczenia materiału i tym samym wszystkiego, co znajduje się na CD. W przypadku czyszczenia płyty również należy trzymać ją odpowiednio, czyli na palcu, włożonym w środek płyty, lub za krawędzie. Dzięki temu nie będzie się jej dodatkowo brudzić, co przy myciu płyty wydłużałoby pracę. Najlepiej również pamiętać, że płytę czyści się od środka do krawędzi, pionowymi ruchami. Czyszczenie wokół środka jest niekorzystne, ponieważ w taki sposób łatwiej o uszkodzenia powierzchni.

Zobacz również