Zakumaj.pl

Sposoby na ukołysanie dziecka do snu

Sposoby na ukołysanie dziecka do snu

Opieka nad niemowlakiem wymaga wiele cierpliwości, wrażliwości, a także siły. Oczywiście, to wszystko budzi się w kobiecie, kiedy zostaje matką, jednak po kilku miesiącach opieki nad małym dzieckiem jest jej czasem ciężko i najzwyczajniej w świecie jest zmęczona. Jednym z trudniejszych momentów w ciągu dnia jest kołysanie dziecka do snu. Choć wydawać by się mogło, iż maluchy nic innego nie robią, jak tylko jedzą i śpią, to jednak tak naprawdę trudno jest im „wyłączyć” docierające do nich bodźce i zasnąć. Poza tym każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, które pomoże mu w zasypianiu. Jeśli i ty masz problemy z tym, żeby ukołysać swoją małą pociechę do snu, to w tym artykule znajdziesz kilka skutecznych sposobów. Wypróbuj je i zobacz, który poskutkuje.

 • Taktyka kokonu

  Jedną z często używanych metod na uśpienie dziecka jest taktyka kokonu. Polega ona na tym, iż owijasz dziecko w kocyk czy w specjalny rożek, tak jakby było właśnie w takim kokonie. Takie dziecko przytulasz do siebie i delikatnie kołyszesz. Maluch czuje wówczas ciepło, twoje bicie serca, a więc jest mu dobrze i bezpiecznie. Po kilku minutach powinien głęboko zasnąć.

 • Szumienie

  Kolejnym znanym sposobem jest usypianie niemowlaka za pomocą szumienia. Wydawaj więc z siebie szeleszczące i szumiące odgłosy takie jak po prostu „szszszszszsz”. Staraj się przy tym naśladować na przykład podmuch suszarki do włosów. Podobno właśnie ten dźwięk przypomina niemowlakowi o jego życiu w łonie mamy i dlatego jest on bardziej skory do zaśnięcia.

 • Bujanie

  Bujanie

  Choć może to wydawać się dziwne, gdyż dzieci zazwyczaj boją się gwałtownych ruchów, to jednak niektóre niemowlaki nie są w stanie zasnąć podczas spokojnego kołysania. Zdecydowanie bardziej wolą intensywne bujanie i to nie na rękach mamy czy taty, a w wózku. Jeśli jest już pora spania i twoje maleństwo sygnalizuje to płaczem, a ty wiesz, że znowu minie godzina, zanim uda ci się utulić je do snu, możesz wypróbować ten sposób. Włóż dziecko do łóżka, przykryj je i zacznij bujać. Być może już po kilku minutach dziecko uspokoi się i zaśnie.

 • Wyłącz bodźce

  Dziecko samo nie potrafi tego zrobić, a dodatkowo jest wrażliwe na wszelkie hałasy czy zmieniające się obrazy. Dlatego też podczas usypiania malucha postaraj się, aby miał przede wszystkim spokój i ciszę. Najlepiej więc ukołysz go do snu w pokoju, gdzie będziecie sami, nie będzie włączony telewizor czy radio, a dziecko nie będzie słyszało żadnych głosów. Postaraj się również, aby było to dość ciemne miejsce. Wtedy masz większe szanse, że dzidziuś szybko uśnie.

 • Jedzenie przed snem

  Jedzenie przed snem

  Spróbuj wyznaczyć dziecku taki rytm dnia, gdzie jego drzemka oraz sen znajdą się tuż po jedzeniu. Nakarm dziecko, ponoś je trochę i poczekaj, aż mu się odbije i jedzenie ułoży mu się w brzuszku. Potem spróbuj je ukołysać do snu. Taka kolejność jest dobra, dlatego że dziecko po jedzeniu jest bardziej senne, a jednocześnie spokojniejsze.