Zakumaj.pl

W jaki sposób pielęgnować aloes?

5.0 (razem głosów: 1)
W jaki sposób pielęgnować aloes?

Aloes jest rośliną znaną od wieków ze swoich różnorodnych właściwości. Wystarczy wybrać się do drogerii lub do apteki, aby dostrzec produkty, które zawierają wyciąg z niego. Zaletą aloesu jest jednak to, że można go swobodnie hodować w domu i samodzielnie przygotowywać z niego poprawiające zdrowie oraz urodę specyfiki. Trzeba jedynie odpowiednio pielęgnować roślinę.

 • Zakup aloesu

  Zakup aloesu

  Pierwszym krokiem do posiadania własnej, domowej apteczki w postaci aloesu jest zakup rośliny. Wybierając okaz dla siebie, trzeba dokładnie przyjrzeć się roślinie. Powinna mieć przynajmniej 30 centymetrów wysokości oraz zdrowie, zielone i mięsiste liście. Jeżeli są one cienkie i słabe, mogą szybko zżółknąć, doprowadzając do zwiędnięcia rośliny. Dodatkowo, warto zdecydować się na rodzaj aloesu występujący pod nazwą aloe vera, który jest najbardziej przydatny w medycynie i działa zarówno przy przeziębieniach, jak i problemach z wyglądem fizycznym.

 • Miejsce dla aloesu

  Miejsce dla aloesu

  Dobre miejsce to już część sukcesu. Aloes lubi jasną przestrzeń, więc najlepiej postawić go na oknie, tak żeby miał dostęp do światła, chociaż trzeba wziąć pod uwagę, jaki rodzaj aloesu ma się w doniczce. Taki, który charakteryzuje się miękkimi liśćmi, nie powinien być narażany bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Miejsce powinno być dodatkowo pełne suchego powietrza, więc pomieszczenia ogrzewane są dla rośliny bardzo korzystne. Wyjątkiem jest moment, kiedy chce się doprowadzić do zawiązania się kwiatów aloesu. W takiej sytuacji należy przenieść roślinę na 2 tygodnie do mniej ciepłego i suchego pokoju, w którym temperatura wynosi 10 – 15 stopni Celsjusza.

 • Podlewanie

  Podlewanie

  W zależności od wieku rośliny podlewa się ją w zróżnicowanym terminie i ilości. Dorosły aloes potrafi gromadzić wodę w grubych liściach, więc może wytrzymać bez wody nawet miesiąc, młoda roślina, która jeszcze nie gromadzi wody tak dobrze, powinna być podlewana częściej. Standardem bywa nawadnianie aloesu 1 – 2 razy w tygodniu. Warto także przyjrzeć się, jak kwitnie aloes. Jeżeli jego liście układają się w rozety, wówczas nie powinno się lać wody bezpośrednio na liście, w zielonych liściach nie powinna gromadzić się woda. Może to prowadzić do gnicia rośliny.

 • Gleba i temperatura

  Gleba i temperatura

  Aloesy nie są wymagające pod względem ziemi, w której mogą rosnąć i swobodnie się rozwijać. Nie trzeba kupować specjalnych mieszanek. Wystarczy ziemia używana do innych gatunków roślin i kwiatów, chociaż co 2 albo 4 tygodnie można aloes nawozić. Można to robić płynnym nawozem wieloskładnikowym. Odżywi on roślinę i uzupełni glebę w niezbędne składniki. Temperatura, w której aloes rośnie, to temperatura pokojowa. Jeśli jednak nie przebywa się długo w danym pomieszczeniu i nie ma potrzeby jego dogrzewania, wtedy należy uważać, aby temperatura nie spadła poniżej 5 stopni Celsjusza. Jest to za mało dla aloesu i może on zacząć obumierać.

 • Przydatność aloesu

  Dzięki aloesowi ma się zawsze pod ręką specyfik do przyśpieszania leczenia ran oraz oparzeń. Sok z aloesu przyśpiesza regenerację skóry, łagodzi podrażnienia. Można go wykorzystać zarówno do leczenia poważniejszych ran, jak również do leczenia trądziku i związanych z nim wyprysków. Z aloesu można przygotować zarówno tonik do przemywania twarzy, jak również sok do picia, który działa odmładzająco, ujędrniając skórę.