Zakumaj.pl

W jaki sposób uprawiać w domu zieloną cebulkę?

Zimą ciężko o świeże warzywa, a właśnie w tym okresie najczęściej marzy się o smacznej salacie i pomidorze na kanapce lub przynajmniej szczypiorku i cebulce. Uprawa pomidora nie jest łatwa, jednak w warunkach domowych z powodzeniem można uprawiać zieloną cebulkę. Dzięki temu nawet gdy za oknem będzie srogi mróz, na kanapce będzie pachniało smakowite, młode warzywko.

W jaki sposób uprawiać w domu zieloną cebulkę?
 • Początki uprawy

  Początki uprawy

  Pierwszym krokiem przy uprawie zielonej cebulki jest określenie, jak dużo chce się jej uzyskać. Niektórym wystarcza jedna cebulka, inni dodają jej do potraw tak wiele, że wolą stworzyć niewielki cebulowy ogródek. Oczekiwana ilość determinuje naczynie, w jakim rozpocznie się hodowlę warzywa. Gdy chce się jedną albo dwie, wystarczy na początek kubek z wodą, a następnie niewielka doniczka z miękką ziemią. Małe cebulki wkłada się do naczynia z wodą, oczekując, aż puszczą pierwsze białe pędy u dołu i pierwsze zielone na górze. Po pojawieniu się pędów można przesadzić cebulkę do doniczki.

 • Więcej cebulek

  Więcej cebulek

  Gdy chce się mieć w domu więcej cebulek i ciągłą dostawę zielonego szczypiorku, wówczas warto przygotować dla cebulek wygodniejsze miejsce. Potrzebna jest to tego 5 litrowa plastikowa butelka po wodzie. Należy ściąć ją nożyczkami w 3/4 wysokości tak, żeby uzyskać kształt plastikowej doniczki. Następnie wykonuje się w butelce otwory rozmieszczone jeden na drugim i jeden obok drugiego w odległości 4 centymetrów. Warto wykonać również niewielkie otwory od spodu. Będą one przydatne dla drenażu ziemi, w której znajdą się cebulki.

 • Sadzenie cebulek

  Sadzenie cebulek

  Przygotowaną plastikową donicę układa się na gazecie, aby nie pobrudzić stołu lub podłogi. Wsypuje się ziemię do poziomu pierwszych dziurek, a następnie układa cię cebulki dymki tak, żeby miejsce, z którego wystają zielone pędy, znajdowało się poza dziurkami. Dzięki temu rozwijając się, zielone elementy nie napotkają żadnego oporu. Cebulkę układa się wokół dziurek, a następnie całość przysypuje się ziemią i delikatnie dociska. Po tym można przystąpić do układania kolejnej warstwy, aż do momentu, w którym wszystkie otwory będą wypełnione cebulkami, przykrytymi ziemią. Ostatnią warstwę również zasypuje się i układa na niej cebule. Mogą to być zarówno dymki, jak i większe okazy. Tak przygotowaną hodowlę ustawia się w ciepłym, ale nie za gorącym miejscu.

 • Pielęgnacja cebulki

  Pielęgnacja cebulki

  Zaletą dymki jest szybkie puszczanie korzeni i tym samym wypuszczanie zielonych pędów, które dla wielu stanowią największy smakołyk. Żeby cebula rosła bez przeszkód, trzeba odpowiednio ją pielęgnować. Nie wymaga ona podlewania codziennie, ale nie można dopuścić do przesuszenia gleby, więc codziennie warto sprawdzać stan podłoża. Hodując cebulę w domu, nie trzeba martwić się o chwasty, jednak czasami do domu wpadają różne pyłki, które mogą poskutkować wyrośnięciem niechcianych roślinek. Wówczas należy usunąć je, żeby nie przeszkadzały cebuli.