Zakumaj.pl

6 oznak, które świadczą o ciąży

6 oznak, które świadczą o ciąży

Wiele par unika tego tematu jak ognia piekielnego, jeszcze inne zabezpieczają się przed nią, a niektórzy pragną jej najbardziej na świecie. Ciąża, bo o niej mowa, jest tematem, który nie zawsze i nie dla wszystkich oznacza same dobre wieści, choć przecież powinniśmy się radować, że na świat przyjdzie nowy członek rodziny, nasz potomek, dziedzic naszych genów – a właśnie to dziedziczenie jest podstawą ewolucji. Jednak każdy z nas traktuje tę sprawę raczej, ograniczając ją do własnych prywatnych, intymnych wręcz marzeń i planów, a nie do globalnych problemów z niską dzietnością i starzeniem się społeczeństw. Niezależnie od tego, czy jej pragniesz, czy się jej spodziewałaś, czy też nie, ciąża już prawie od samego początku daje sygnały swojego istnienia. Jakie? Dowiedz się koniecznie!

 • Brak miesiączki

  Brak miesiączki to zdecydowanie najczęściej powtarzany i raczej przez wszystkie kobiety znany symptom ciąży. I rzeczywiście, najczęściej sprawdza się on i zwiastuje ciążę, zwłaszcza jeśli połączony jest z wyraźnymi bólami podbrzusza. Musisz być jednak wyczulona, iż brak okresu nie świadczy jeszcze o tym, że na sto procent będziesz mamą. Czasem przesunięcie miesiączki, nawet znaczne, może wynikać z diety, stresu, przebytej choroby lub odwrotnie, plamienie takie jak przy miesiączce może się pojawić i w czasie ciąży. Takie plamienie występuje u niektórych kobiet zaraz na początku I trymestru.

 • Zwiększona potrzeba oddawania moczu

  Po około 6 tygodniach od momentu zapłodnienia możesz zacząć odczuwać, że coraz częściej musisz iść oddawać mocz, mimo że wcale więcej nie pijesz. To również może być objaw zajścia w ciążę, dlatego że zaczyna u ciebie występować parcie na pęcherz i stąd częstsze wizyty w toalecie.

 • Większe i bardziej wrażliwe piersi

  Większe i bardziej wrażliwe piersi

  Kolejnym dość typowym objawem jest to, iż twoje piersi stają się większe, bardziej zaokrąglone, ale również bardziej wrażliwe na dotyk. Taki objaw może pojawić się około 7 – 8 tygodnia, czyli wtedy, kiedy niektóre kobiety, zwłaszcza te szczupłe, mogą już zaobserwować małe zaokrąglenie brzucha.

 • Mdłości

  Mdłości

  To kolejny bardzo dobrze znany większości kobiet symptom zajścia w ciążę. Choć jeśli się nie spodziewamy tego, że możemy być mamami, to często traktujemy pierwsze mdłości oraz wymioty jako objaw zatrucia pokarmowego. Jeśli jednak powtarzają się one, a zwłaszcza o poranku, wówczas koniecznie trzeba się udać po test ciążowy.

 • Wrażliwość

  Wrażliwe stają się nie tylko piersi, ale w ogóle kobieta staje się o wiele bardziej wrażliwa. Mogą cię drażnić zapachy, na które wcześniej niespecjalnie zwracałaś uwagę. To drażnienie może mieć nawet ostrą postać w postaci wymiotów. Ale będziesz miała również bardziej płaczliwy i ckliwy nastrój, można nawet powiedzieć, że czasami wręcz depresyjny.

 • Zmienność apetytu

  Zmienność apetytu

  To, na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę, to fakt, że już na początku ciąży możesz zaobserwować u siebie wyraźne zmiany apetytu. Nie chodzi tu o te słynne już zachcianki, ale także o to, że to, co wcześniej ci niezbyt smakowało, teraz wydaje ci się być najlepszym przysmakiem oraz o to, że raz rzucasz się na jedzenie, jakbyś od dawna nic nie jadła, a raz, mimo pustego brzucha, wcale nie odczuwasz głodu.