Zakumaj.pl

Atrakcje turystyczne Gotlandii

Atrakcje turystyczne Gotlandii

Planując wycieczkę do Szwecji, nie powinno się omijać szwedzkich wysp, które mają w sobie wiele uroku i same w sobie są atrakcją turystyczną. Z tego powodu wycieczka na Gotlandię, a nawet spędzenie tam całego urlopu jest bardzo dobrym pomysłem. Jest to wyspa, która ma wiele do zaprezentowania i na pewno będzie niemniej udanym wyjazdem niż dwa tygodnie w Tajlandii.

 • Visby

  Visby

  Piękne Visby to stolica Gotlandii. Z pewnością jest miejscem, które warto poznać, chociażby ze względu na 200 doskonale zachowanych domów średniowiecznych oraz ruiny aż 23 kościołów. Dodatkowego uroku dodaje miastu mur obronny z licznymi wieżami, który ciągnie się aż przez 2 kilometry, co sprawia wrażenie, że cały czas jest się w średniowieczu. Wrażenie to może spotęgować tydzień średniowiecza, który tradycyjnie odbywa się w 30 tygodniu roku i połączony jest z wieloma atrakcjami. Jednak największą jest fakt, że w czasie tego tygodnia mieszkańcy miasta przechadzają się ulicami w średniowiecznych strojach.

 • Wioska Wikingów

  Wioska Wikingów

  W Polsce można znaleźć wielu wielbicieli Wikingów, więc odwiedziny Wioski Wikingów, która znajduje się na Gotlandii, to coś dla nich. Jest ona usytuowana niedaleko stolicy wyspy, ledwie 20 kilometrów od niej i warto się tam wybrać. Stanowi nie tylko rekonstrukcję domów, jakie posiadali Wikingowie, ale również ich życia. Chodzenie od jednej zagrody do drugiej to możliwość poznawania zawodów, jakimi się trudnili, ponieważ krzywdzące byłoby powiedzenie, że tylko łupili i wojowali. Ciekawym doświadczeniem jest możliwość wypieku chleba według receptury Wikingów i spróbowanie, jak smakuje.

 • Jaskinia Lummelunda

  Jaskinia Lummelunda

  Niektórzy jadą na wakacje w poszukiwaniu mocnych wrażeń. Wydawać by się mogło, że spokojna i pełna uroku Gotlandia takich nie dostarcza, jednak jest to mylne wrażenie. Każdy, kto chce poczuć dreszczyk emocji, powiew chłodu na plecach oraz doświadczyć czegoś fascynującego, powinien poznać Jaskinię Lummelunda. Jest to sieć podziemnych, wodnych korytarzy, które ciągną się na przestrzeni aż 4 tysięcy metrów, a powstały prawie 10 tysięcy lat temu. Dodaje im to posmaku tajemniczości, więc każdy, kto czuje się odważny i na siłach, może przejść się z przewodnikiem pomiędzy niezwykłymi skałami, które przybierają różnorodne formy.

 • Krusmyntagården

  Krusmyntagården

  Jeżeli ktoś interesuje się zielarstwem lub tylko lubi zioła, ich zapach i przydatność w kuchni, powinien odwiedzić Krusmyntagarden, czyli ogród ziół. Można w nim znaleźć niewielkie poletka przeznaczone do uprawy konkretnych ziół, które rozsiewają wokół siebie cudowny aromat. Możliwe jest także poznanie ich historii. Poza spacerem wśród alejek pełnych zapachu można tu również zjeść. W ogrodzie znajduje się restauracja, w której używa się hodowanych w ogrodzie ziół, oraz sklepik, w którym można je kupić. Z pewnością nawet lekka przekąska, jaką jest chleb z ziołami, doskonale urozmaici pobyt w tak ciekawym miejscu.