Zakumaj.pl

Atrakcje turystyczne Jordanii

Atrakcje turystyczne Jordanii

Jordania to jeden z piękniejszych krajów, jaki można zwiedzić, chociaż turyści odwiedzają go stosunkowo nieśmiało ze względu na położenie geograficzne. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość, że chociaż Jordania nie jest bardzo bogatym krajem, jest dobrze zorganizowana, czysta i przede wszystkim – gościnna. Poza zabytkami, które są niezwykle atrakcyjne, warto wraz z mieszkańcami celebrować picie kawy i herbaty w licznych kawiarniach.

 • Petra – skalne miasto

  Petra – skalne miasto

  Miejscowością, która jest pierwszym celem wycieczek turystycznych w Jordanii, jest Petra. Zasłynęła przede wszystkich ze znajdujących się w niej budynków wykutych w skale. Są to grobowce, świątynie i pałace, które prezentują niezwykły kunszt starożytnych budowniczych. Skalne budynki to pozostałość po kulturze nabatejskiej, która rozwijała się w tym regionie w II – I w. p.n.e. Do najbardziej znanych budowli Petry można zaliczyć Khazneh, czyli „Świątynie Faraona” z niezwykłą fasadą wspartą na kolumnach oraz Deir, czyli „Klasztor”, w którym przez pewien czas znajdował się chrześcijański klasztor. Innymi ciekawymi elementami Petry są teatr, grobowce rzymskie i skały dżinów.

 • Dżarasz

  Dżarasz

  Zwiedzanie Jordanii to przede wszystkim wycieczki po zabytkach, które pozostały po starożytności. Wiele miast ma własne i po zwiedzeniu Petry warto udać się do miasta Dżaresz, gdzie można podziwiać jedno z najlepiej zachowanych rzymskich miast. Na szczególną uwagę zasługują świątynie – Zeusa i Artemidy. Artemida była patronką miasta, więc jej przybytek był szczególnie okazały. Wielkością charakteryzował się także dobrze zachowany hipodrom, który mógł pomieścić aż 15 tysięcy widzów. Ciekawostką jest także nimfeum, fontanna, którą niegdyś ozdabiały liczne rzeźby i w której centrum znajdowała się misa w kształcie muszli. Dla miłośników kultury i sztuki istotną informacją może być fakt, że co roku latem w mieście odbywa się festiwal kultury, w którym uczestniczą artyści ze wszystkich stron świata.

 • Amman

  Amman

  Stolica Jordanii nie pozostaje w tyle za innymi zabytkowymi miastami, zwłaszcza że może poszczycić się tak samo długą historią. Wzmianki o niej można znaleźć nawet w Starym Testamencie i scenach z życia króla Dawida. Posiada liczne ciekawe zabytki. Wśród nich na obejrzenie zasługują ruiny cytadeli oraz zamku z VIII wieku. Istotne są również zabytki z okresu rzymskiego – amfiteatr, nimfeum, forum, a przede wszystkim świątynia Heraklesa. Jest ona ważna ze względu na bliskość Muzeum Archeologicznego, w którym znajdują się cenne zabytki pochodzące z różnych regionów Jordanii, szczególnie z Petry i Jerycha. Poza zabytkami dalekiej starożytności w Ammanie znajdują się również piękne meczety.

 • Kuchnia jordańska

  Kuchnia jordańska

  Korzystając z gościnności mieszkańców Jordanii, warto poznać regionalne specjalności kulinarne. Tym, co rzuca się w oczy, jest umiłowanie Jordańczyków do chleba. Jadany jest do każdej potrawy, zarówno w formie pita, jak i w arabskiej odmianie ajsz, który jest płaskim bochenkiem. Przed daniem głównym można oczekiwać przystawek, na które składają się sałatki, paszteciki z baraniny lub humus. Na główne danie warto wybrać tradycyjną potrawę Jordanii, którą jest mansaf. Jest to jagnięcina podawana z ziołami, migdałami, nasionami sosny i orzechami. Aromatyczna i niespotykana nigdzie indziej.