Zakumaj.pl

Co ciekawego można znaleźć w Wiślicy?

Co ciekawego można znaleźć w Wiślicy?

Wiślica to miejscowość w województwie świętokrzyskim położona około 14 km od Buska Zdroju. W XII wieku była stolicą księstwa, którego obszar obejmował całą dolinę rzeki Nidy. Oto kilka miejsc, które możesz zobaczyć po przyjeździe tutaj.

 • Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy

  Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy

  Została ufundowana przez króla Kazimierza II Wielkiego. Jest najstarszym i równocześnie największym kościołem dwunawowym w całej Polsce. W czasie I wojny światowej ucierpiała z rąk żołnierzy austriackich. W prezbiterium zachowały się resztki fresków z XIV wieku. W podziemiach kolegiaty znajdują się pozostałości po kościele romańskim, datowanym na XII wiek. Obok znajduje się pawilon, w którym przez zakurzoną szybę można dojrzeć dowody na to, że ta miejscowość była ważnym ośrodkiem dla plemienia Wiślan.

 • Dom Jana Długosza

  Obok kolegiaty wznosi się ceglany dom. Został ufundowany przez polskiego kronikarza, który zbudował go jako dom dla wikariuszy. Obecnie mieści się tam plebania, a w podziemiach otwarto muzeum, gdzie można podziwiać polichromie z XV wieku.

 • Kościół św. Mikołaja i misa chrzcielna

  Są tu także pozostałości po kościele św. Mikołaja – małej romańskiej budowli, do której dobudowano wiek później kaplicę grobową. Znajduje się tu również gliniano-gipsowa niecka, w której urządzano zbiorowe chrzty. Jej powstanie datowane jest na 880 rok.