Zakumaj.pl

Jakie atrakcje turystyczne odnajdziesz w Zadarze?

Jakie atrakcje turystyczne odnajdziesz w Zadarze?

Chorwacja stała się w ostatnich latach jednym z ulubionych miejsc turystycznych. Piękne, chociaż często kamieniste plaże, góry, ciepła woda, to wszystko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na przyjazd i podziwianie kraju. Wiele z nich wybiera się do Zadaru, jednego z pięciu największych miast chorwackich, które poza atrakcyjną ofertą wypoczynkową zachęca również zabytkami, wartymi odwiedzenia, kiedy leżenie na plaży już się znudzi.

 • Rzymskie początki

  Rzymskie początki

  Zadar leży na terenie Dalmacji, która już w czasach rzymskiego panowania w Europie była jedną z prowincji. Nic więc dziwnego, że można znaleźć w mieście pozostałości po odległych wiekach. Najciekawszym z nich jest forum rzymskie, które wybudowane zostało jeszcze za Oktawiana Augusta, co podkreślają pozostawione na nim zapisy na kamiennych blokach. Drugą rzymską atrakcją jest Porta Terraferma, która stanowiła jedną z bram miasta. Obecnie jest elementem architektury miejskiej. Warto ją zobaczyć i sfotografować ze względu na jej duże rozmiary oraz ozdabiające ją rzeźby.

 • Kościół św. Donata

  Kościół św. Donata

  Symbol miasta i jeden z ciekawszych budynków znajdujących się w Zadarze to kościół świętego Donata, który warto odwiedzić. Obecnie nie pełni już funkcji religijnych ani nie posiada wyposażenia, jednak ze względu na bardzo dobrą akustykę odbywają się w nim liczne koncerty w letnie wieczory. Kościół wyróżnia się przede wszystkim swoim kształtem, ponieważ jest to romańska rotunda, zbudowana na rzymskich fundamentach. Obchodząc budynek, można zauważyć fragmenty kolumn rzymskich, które zostały użyte jako podwaliny. W czasie II wojny światowej jego niewielka część uległa zniszczeniu, lecz nie doczekała się całkowitej rekonstrukcji. Kościół św. Donata pasuje do jasnej zabudowy miasta i można go podziwiać z daleka jako jeden z charakterystycznych punktów.

 • Katedra św. Anastazji

  Katedra św. Anastazji

  Obok kościoła św. Donata stoi katedra, której fasada uważana jest za najpiękniejszą w całym regionie. Istotnie jest co podziwiać. Rozeta będąca centralnym punktem fasady przyciąga wzrok i sprawia, że można długie minuty wpatrywać się w budynek. Warto również wejść do środka, ponieważ znajdują się w nim ławy z XIII wieku oraz grób świętej Anastazji i sarkofag świętego Donata. Dla osób poszukujących duchowych doznań będzie to z pewnością wielkim przeżyciem. Katedra znajduje się obok kościoła świętego Donata, a także przy uroczym placu, który stanowi miejsce odpoczynku dla wielu turystów.

 • Przyjemności z Zadaru

  Przyjemności z Zadaru

  Poza zabytkami Zadar to również świetna kuchnia oraz raj dla żeglarzy. Znajduje się tutaj port, do którego przybywa wielu miłośników żeglarstwa uznających tutejsze wody za wygodne do żeglowania oraz bardzo piękne. Po podróży morskiej lub po wylegiwaniu się na tutejszej plaży warto podreperować siły, próbując zadarskich przysmaków. Do najsławniejszych produktów należą szynki, sery owcze z oliwkami, różnego rodzaju ryby, a także desery owocowe, składające się przede wszystkim z suszonych owoców, w tym rodzynek i daktyli, które są jednymi z ulubionych przysmaków lokalnej ludności. Całość można popić specjalnością Zadaru – likierem Maraskino.