Zakumaj.pl

Wielkanoc – ciekawostki, które warto poznać

3.0 (razem głosów: 2)
Wielkanoc – ciekawostki, które warto poznać

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszym kalendarzu liturgicznym. Szczególnie przeżywane jest przez katolików, bardzo rodzinne. Przynosi duchową odnowę, nadzieję. Z Wielkanocą wiąże się wiele tradycji i obyczajów, które wszyscy doskonale znamy: chodzenie do kościoła ze święconką, malowanie jaj, śmigus-dyngus. Jednakże istnieje wiele zwyczajów, o których wielu z nas zapewne nigdy nie słyszało. Jeśli nie wierzysz, przeczytaj poniższy artykuł, a przekonasz się sam.

 • Szwedzkie wiedźmy i króliczki

  Szwedzkie wiedźmy i króliczki

  Wielki Czwartek (lub ewentualnie Wielka Sobota) w Szwecji przypomina raczej Halloween. Nastoletnie dzieci przebierają się tam w wielobarwne spódnice, na głowę zakładają kolorowe chusty i chodzą od domu do domu z garnkiem, w który zbierają słodycze. Jest to tradycja nawiązująca do tego, iż Szwedzi wierzą, że wówczas – przed Wielkanocą – wszystkie wiedźmy udają się w niemieckie góry, aby tam spotkać się z Szatanem. Do niedzieli Wielkanocnej pali się tam ogniska i wystrzeliwuje fajerwerki, które mają uniemożliwić czarownicom powrót. Ale jak wiadomo, nam Wielkanoc kojarzy się raczej z króliczkami. Mało kto jednak wie, że w dawnej Saksonii był on symbolem wiosny. Stamtąd przywędrował do USA (około tysiąc siedemsetnego roku), a dopiero później do Polski.

 • Parady i radości

  Parady i radości

  W Nowym Yorku po dziś dzień odbywają się wielkanocne parady. Zwyczaj ten wiąże się z przesądem, że podczas Wielkanocy powinno się zakładać tylko nowe ubrania, by zapewnić sobie szczęście i dobrobyt do końca roku. W myśl tego bogaci mieszkańcy Nowego Yorku już od połowy dziewiętnastego wieku udawali się w barwne pochody wzdłuż Piątej Alei, prezentując nowe stroje i kosztowności. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, choć ma znacznie bardziej luźny charakter. Wielkanoc jest świętem radosnym, szczególnie w Etiopii. Tamtejszy Kościół Ortodoksyjny obchodzi je w pierwszą niedzielę, która przypada po marcowej pełni księżyca. Fasika, bo tak się tam nazywa Wielkanoc (święto radości), przypada na Wielką Sobotę, kiedy to wszyscy ubierają się na biało. Natomiast w Wielkanocną Niedzielę wszyscy obdarowują się prezentami. Kończy się wówczas także trwający aż pięćdziesiąt pięć dni post. W niektórych państwach afrykańskich (i także w niektórych regionach greckich) owa radość łączy się także z możliwością oczyszczenia, wyzbycia się zła. Symbolem tego jest palenie lub wieszanie kukły, będącej uosobieniem Judasza – zdrajcy Jezusa.

 • Carskie jaja i angielskie bułeczki

  Znacie carskie jaja? To prezent, jaki dla swojej małżonki, Marii Feodorovny, zamówił car Aleksander III. Złote jajko, emaliowane na biało, skrywało w środku skarb – malutką kurkę z oczkami z rubinów. To wydarzenie zapoczątkowało coroczną tradycję obdarowywania przez niego prezentami – carskimi jajami wykonywanymi przez jubilera na zamówienie Aleksandra. Każde z nich było inne, misternie wykonane i skrywało w środku wytworną niespodziankę. Innym i znacznie mniej wytwornym symbolem Wielkanocy jest słodka bułeczka. W Anglii i USA takie bułeczki spożywa się w Wielki Piątek – narysowany na nich krzyżyk ma przypominać wyznawcom o cierpieniu Jezusa.