Zakumaj.pl

Bieszczady – pięć najciekawszych miejsc

Bieszczady – pięć najciekawszych miejsc

Bieszczady mają to do siebie, że bez względu na porę roku, zawsze wyglądają pięknie. Możesz spędzić w nich miesiące czy nawet lata, a one i tak będą potrafiły cię zaskoczyć. Oprócz tego nigdy ci się nie znudzą. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, żeby delektować się ich pięknem, poniżej znajdziesz najciekawsze zakątki.

 • Jezioro Solińskie

  Jezioro Solińskie

  Warto wybrać się nad to jezioro zaporowe, gdyż jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych i odpoczynku. Jeśli lubisz, gdy otacza cię gwar, powinieneś zatrzymać się w Polańczyku albo w Solinie. Gdy już tu przyjedziesz, wybierz się na spacer po samej zaporze lub wypłyń w rejs, w czasie którego zobaczysz Wyspę Zajęczą, Wyspę Skalistą, Drzewo Wisielca i Martwy Las.

 • Zamek Sobień

  Są to ruiny średniowiecznego zamku, leżące we wsi Manasterzec. Pierwotnie należał on do dóbr królewskich, jednak przekazano go za szczególne zasługi rodowi Kmitów. Do naszych czasów przetrwały fragmenty murów obronnych, szczątki budynków oraz fragmenty wałów podzamcza.

 • Schronisko Chatka Puchatka

  Najprawdopodobniej słyszał o niej każdy. Swego czasu była bardzo modnym miejscem i powstała nawet piosenka na jej temat. To najwyżej położone schronisko w Bieszczadach znajduje się na Połoninie Wetlińskiej. Panują tu raczej spartańskie warunki, nie ma bieżącej wody ani prądu, za to można wypocząć, coś zjeść i nacieszyć oczy wspaniałymi widokami. Gdy temperatura spada, widoczność staje się tak dobra, że można stąd podziwiać Tatry. Połonina Wetlińska najbardziej oblegana jest latem. Jest to najlepsze miejsce na wypad w Bieszczady.

 • Bieszczadzka Kolej Leśna

  Swoją główną stację ma w Majdanie koło Cisnej. Jej trasa biegnie przez dolinę Woli Michowej, puszczę bukową, wzdłuż koryta górnej Solinki, a na koniec dociera do przełęczy Przysłup, z której możesz zobaczyć Bieszczadzki Park Narodowy i połoniny. Na ostatnim przystanku czeka cię kolejna atrakcja – smaczny pstrąg tęczowy, którego kupisz w smażalni.

 • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

  Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

  Ten skansen, którego powierzchnia ma 38 hektarów, to największe muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu spośród wszystkich znajdujących się w Polsce. W przeszłości zamieszkiwali tu Pogórzanie, Bojkowie, Łemkowie i Dolinianie. Możesz tu zobaczyć m.in. zabytkowy kościół rzymskokatolicki i trzy cerkwie greckokatolickie, a także obejrzeć wspaniałe dzieła malarstwa cerkiewnego.