Zakumaj.pl

Co na temat zdrowia można wyczytać z wyglądu?

Co na temat zdrowia można wyczytać z wyglądu?

Zazwyczaj młody, zdrowy, atrakcyjny wygląd (gładka cera, mocne włosy i paznokcie) jest oznaką zdrowego organizmu. Zmiany, jakie zachodzą na przykład na naszej skórze, mogą być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Nie zawsze bowiem owe zmiany są konsekwencją naturalnie zachodzących procesów starzenia się. Warto wiedzieć, z jakich zmian można wyczytać sygnały, których nie należy ignorować. Często bowiem ciało samo daje nam znak, wówczas powinniśmy udać się na badania kontrolne.

 • Opuchlizna stóp i zmęczenie oczu

  Opuchlizna stóp i zmęczenie oczu

  Spuchnięte stopy mogą być oznaką zatrzymania się wody w organizmie (często jest to powodowane otyłością lub ciążą, ale także problemami z krążeniem). Ponadto często obrzęki dolnych partii nóg powodują np. zaniedbane skręcenia czy zwichnięcia, na które mogliśmy nawet nie zwrócić uwagi. Wiele na temat swojego stanu zdrowia wyczytasz z oczu. Worki i sińce pod oczami, a także przekrwione oczy są zwykle konsekwencją niewyspania. Jeśli jednak sypiasz wystarczająco dużo, a dolegliwości nadal występują, może to być wynikiem złego odżywania. Zrób także testy alergiczne – być może jesteś na coś uczulona, a nawet o tym nie wiesz.

 • Przesuszenie skóry, owłosienie ciała

  Przesuszenie skóry, owłosienie ciała

  Przesuszenie skóry dopada nas zwykle kilka razy do roku. Zazwyczaj jest to konsekwencja letnich wojaży i opalania się, mrozu, wiatru. Jednakże kiedy owa suchość, spękanie albo łuszczenie się utrzymują się permanentnie, może to być wynikiem np. cukrzycy lub niedoczynności tarczycy. Przyjrzyj się również swojej diecie – być może mało w niej minerałów i witamin – to także osłabia kondycję skóry (powoduje także pierzchnięcie ust – oznakę obniżonej odporności). Suchość skóry stóp i dolnych części nóg bardzo często jest objawem początków miażdżycy. Jeśli już obserwujemy swoją skórę, zwróćmy również uwagę na owłosienie. W przypadku kobiet jego nadmiar na twarzy sugeruje zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Udajmy się niezwłocznie do ginekologa, zróbmy sobie badanie krwi.

 • Zmarszczki, wypadające włosy, trądzik

  Zmarszczki mogą być sygnałem, że w naszym organizmie zagościła osteoporoza. Badania naukowe dowodzą, że tendencja do szybkiego starzenia się skóry silnie powiązana jest z tendencją do występowania chorób kości. Podobnie jak w przypadku przesuszenia skóry, również wypadające włosy mogą sygnalizować problem z tarczycą. Natomiast widoczne zmiany w barwie skóry na twarzy to często objawy trądziku różowatego. Ciemne przebarwienia na karku i plecach mogą zwiastować tzw. rogowacenie ciemne (schorzenie częste u osób z cukrzycą lub nadwagą, rzadziej u osób z nowotworami). Jeśli podejrzewasz, że coś takiego mogło wystąpić na Twojej cerze, odwiedź niezwłocznie dermatologa.