Zakumaj.pl

Co oznaczają białe paznokcie?

5.0 (razem głosów: 1)
Co oznaczają białe paznokcie?

Białe plamki pojawiające się na paznokciach są problemem, z którym większość osób borykała się przynajmniej raz w życiu. Czasami niechciane plamki pojawiają się i znikają, zanim zdąży się ocenić, czemu powstały. Jednak gdy jest ich coraz więcej, utrzymują się długo, a nawet obejmują cały paznokieć, w takiej sytuacji lepiej wiedzieć, co oznaczają. Dzięki temu można rozpocząć ich zwalczanie, ponieważ zazwyczaj bardzo szpecą paznokcie.

 • Leukonychia

  Leukonychia

  Białe plamy na paznokciach nazywane są inaczej leukonychią. Jest to schorzenie wywoływane przez brak niektórych składników mineralnych. Zazwyczaj, wbrew obiegowej opinii, nie jest to związane z niedoborem witamin, lecz problemem z ilością wapnia, cynku albo żelaza w organizmie. Trzeba również zwrócić uwagę, czy plamki pojawiają się na 1 – 2 paznokciach, czy na wszystkich. Jeśli na maksymalnie 2, wtedy mogą być przyczyną urazu, np. uderzenia, jeśli na wszystkich, wówczas ma się do czynienia z leukonychią.

 • Niedobór żelaza

  Jednym z problemów, który może objawić się poprzez paznokcie, jest niedobór żelaza. Przez brak składnika we krwi jest więcej białych, niż czerwonych płytek krwi, co odbija się na paznokciach. Pojawiają się białe plamki, najpierw małe, a następnie coraz większe, zajmujące większą powierzchnię płytki paznokcia.

 • Skutki niedoboru żelaza

  Skutki niedoboru żelaza

  Brak żelaza może objawiać się także innymi problemami. Poza białymi plamami paznokcie stają się lekko wklęsłe i słabe. Dodatkowo osoba zmagająca się z niedoborem, który może przerodzić się w anemię, jest często zmęczona, senna, nie potrafi skoncentrować się na tym, co robi, ma problemy z pamięcią, cierpi na brak energii oraz jest bardzo blada.W takiej sytuacji trzeba włączyć do diety odpowiednie produkty spożywcze, które mogą pomóc w dostarczeniu i dobrym przyswojeniu brakującego elementu. Są to przede wszystkim: buraki, czerwone mięso, orzechy, ciemnozielone warzywa. Gdy ma się do czynienia z anemią, warto także odwiedzić lekarza. Jeśli choroba jest silna, mogą być potrzebne zastrzyki lub tabletki.

 • Niedobór wapnia i cynku

  Bardzo często plamy na paznokciach są wynikiem niedoboru cynku albo wapnia. Plamy takie często są niewielkie, jednak jest ich dużo. Powodują, że paznokcie nie wyglądają ładnie i pomimo że wzrostem paznokcia następuje powolne pozbywanie się plamek, np. w wyniku obcięcia, pojawiają się nowe.Z plamkami wywołanymi tego rodzaju niedoborem można walczyć, wprowadzając do diety produkty bogate w wapń, w tym nabiał oraz owoce morza, bardzo zasobne w cynk.

 • Inne problemy zdrowotne

  Inne problemy zdrowotne

  Znacznie rzadziej białe plamki na paznokciach mogą być dowodem na inne schorzenia. Dotyczy to przede wszystkim łuszczycy albo niedoboru keratyny, co nie jest szczególnie groźne. Warto ją jednak uzupełnić, aby paznokcie wyglądały ładniej.