Zakumaj.pl

Co warto zobaczyć w Delhi?

1.5 (razem głosów: 1)
Co warto zobaczyć w Delhi?

Delhi jest dawną stolicą Indii oraz drugim pod względem ludności miastem w tym kraju. Przez wszechobecną biedę i zanieczyszczenia może wydawać się, że nie ma w nim nic pięknego. Nie zmienia to faktu, że są tam obiekty, które warto zobaczyć. Zwiedzanie tego miasta jest wyczerpującym zajęciem, dlatego warto skupić się wyłącznie na kilku miejscach.

 • Shahjahanabad

  Shahjahanabad

  Stare Miasto zostało otoczone murem, który obecnie jest w nie najlepszym stanie. Do środka wejść można przez trzy bramy. Zostało zbudowane przez cesarza Szahdżahana. Najlepszym rozwiązaniem będzie przyjazd rikszą lub taksówką pod Czerwony Fort i wynajęcie tam rikszy rowerowej. Alejki Starego Miasta są bardzo wąskie i zatłoczone. Główną ulicą jest biegnąca od bramy wejściowej do Fortu Chandni Chowk. Najciekawszą atrakcją jest mający osiem wieków lingam – fallus, będący symbolem boga Śiwy. W Starym Mieście znajduje się również meczet Fatehpuri Masjid, który wybudowano z rozkazu jednej z żon Szahdżahan w 1650 roku. Osoby, które mają więcej czasu, mogą wybrać się na największy azjatycki targ z przyprawami o nazwie Khari Baoli.

 • Jama Masjid

  Jama Masjid

  To największy meczet w całych Indiach. Został wybudowany w 1656 roku, a w jego budowie brało udział ponad 5 000 rzemieślników. Został usytuowany na wzgórzu w samym centrum Starego Miasta. Do wnętrza prowadzą trzy bramy – wschodnia, południowa i północna. Przed wejściem do meczetu za drobną opłatą można wypożyczyć szale i sarongi.

 • Lal Kila – Czerwony Fort

  Lal Kila – Czerwony Fort

  Swoją nazwę zawdzięcza czerwonemu piaskowcowi, z którego został wybudowany. Zwiedzanie fortu rozpoczyna się w jednej z sześciu bram, które prowadzą do jego wnętrza. Można w nim zobaczyć Salę Przyjęć, Salę Audiencji Publicznych, rezydencję królewskich żon oraz pałac ulubionej żony cesarza Szahdżahana, którą była Mumta Mahal. Znajduje się tutaj również prywatny pałac cesarza - Khas Mahal.

 • Jantar Mantar

  Jantar Mantar

  To obserwatorium astronomiczne, które zostało wybudowane z polecenia maharadży Jaja Singha w XVIII wieku. Usytuowano je na wolnym powietrzu, a w jego skład chodzą cztery kamienne instrumenty pomiarowe. Najprawdopodobniej jest najstarszym obserwatorium astronomicznym takiego typu na kuli ziemskiej.

 • Bahá'í House of Worship

  Bahá'í House of Worship

  To świątynia bahaistyczna, która nosi zaszczytne miano największej w Indiach. Została złożona z dwudziestu siedmiu wielkich marmurowych płatków, które nadają jej wygląd kwiatu lotosu. Właśnie z tego powodu nazywa się ją również Świątynią Lotosu. Jej budowę rozpoczęto w roku1980, a zakończono w 1986. Od czasu oddania do użytku odwiedziło ją ponad pięćdziesiąt milionów osób.

 • Kutub Minar

  Kutub Minar

  To minaret, który został wybudowany przy użyciu czerwonego piaskowca i ma 73 metry wysokości. Znajduje się na środku kompleksu, który wzniósł zdobywca i pierwszy sułtan Delhi – Kutb-ud-din-Ajbak. Jego budowa trwała od roku 1193 do 1368. Pierwotnie należał do pierwszego indyjskiego meczetu Kuwwat-al-Islam, który w całości został wybudowany z fragmentów hinduskich świątyń. W 1993 r. obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

 • Grobowiec Humajuna

  Grobowiec Humajuna

  Pośród pięknych ogrodów wznosi się grobowiec. Został wzniesiony dla Humajuna, który należał do dynastii Wielkich Mongołów. Wybudowano go z białego marmuru i czerwonego piaskowca na polecenie żony cesarza, Hadżi Begum. Od roku1993 ten obiekt znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 • Grobowiec Safdarjunga

  Grobowiec Safdarjunga

  Podobnie jak opisywany wcześniej Grobowiec Humajuna jest dziełem sztuki mongolskiej. Również usytuowano go pośród ogrodów, w których znajdują się piękne fontanny czy kanały wodne. Jest jest jednak mniejszy, a koszty jego budowy były znacznie mniejsze niż w przypadku Grobowca Humajuna. Mimo wszystko należy do grona najważniejszych zabytków Indii.

 • Brama Indii

  Brama Indii

  Wybudowano ją jako hołd dla żołnierzy, którzy polegli w I wojnie światowej. Wieczorami tereny wokół bramy odwiedzają zarówno młodzież, jak i osoby starsze. Niebezpieczne jest spacerowanie w jej rejonie po zapadnięciu zmroku.

 • Lakshmi Narayan Mandir

  Lakshmi Narayan Mandir

  Bajecznie wyglądająca świątynia bogini Lakszmi – małżonki Wisznu wybudowana została w 1938 roku. Do środka zakazane jest wnoszenie telefonów komórkowych, kamer czy torebek. Można je zostawić w depozycie, jednak lepiej podzielić się na grupy – jedna partia zwiedza, zaś druga pilnuje rzeczy. W ten sposób można uniknąć kradzieży mienia.

 • Ogrody Lodi

  Ogrody Lodi

  Rozciągają się na powierzchni 360 000 metrów kwadratowych. Prócz egzotycznych roślin można znaleźć tu również grobowce członków Lodich i Sajjidów. Panuje tu cisza, spokój i chłód – to doskonałe miejsce na odpoczynek po całodziennym zwiedzaniu.

Ostrzeżenia:

Żebranie czy rozdawanie pieniędzy jest w Indiach zakazane, a wszelkie próby są surowo karane.

Jeżeli wybierasz się w podróż do Delhi samotnie bądź małą grupą, lepiej nie wychodź po zmroku z hotelu. Dzięki temu unikniesz ryzyka napaści ze strony mieszkańców.

Wskazówki:

Najlepiej ułożyć plan dnia tak, aby o zmroku być w pokoju hotelowym lub w jego pobliżu. W ten sposób uda się uniknąć nieprzyjemnych starć z mieszkańcami miasta.

W dni wolne kolejki do poszczególnych miejsc są znacznie dłuższe niż w tygodniu.

Świątynie zwiedza się boso, a buty należy zostawić przed wejściem. Kradzieże są tu na porządku dziennym, więc lepiej zaopatrzyć się w coś taniego i mało rzucającego się w oczy.