Zakumaj.pl

Czego nie wiesz o ciąży?

Czego nie wiesz o ciąży?

Zanim dojdzie do zapłodnienia i ciąży, wiele rzeczy wydaje się łatwych i prostych. Zdarza się, że ciąża wydaje się niektórym sielanką, zakończoną równie sielankowym wydaniem na świat potomka. Jednak nie jest to aż takie piękne i pomimo książek, które czytają rodzice, wielu z nich, w tym wiele matek, nie zdaje sobie sprawy z pewnych rzeczy, o których wiedzą już te kobiety, które zostały mamami.

 • Nietrzymanie moczu

  Nietrzymanie moczu

  Nieczęsto się o tym mówi, zwłaszcza że nietrzymanie moczu, według wszystkich reklam i według opinii wielu kobiet, to bardzo wstydliwy problem. Jednak w ciąży dotyka on co 3 kobietę. Jest to związane z naciskaniem rosnącego dziecka na pęcherz moczowy, który opróżnia się samoistnie z niewielkich ilości moczu. Może się to zdarzyć podczas kichania, śmiania się czy posiłku. Trzeba zdawać sobie sprawę również z tego, że po porodzie, zwłaszcza któregoś z kolei dziecka, dolegliwość ta może nie cofnąć się samoistnie. Wtedy trzeba podjąć leczenie.

 • Strach przed porodem

  Chociaż wiele par stara się o dziecko i wiadomość o ciąży wita z radością, z biegiem dni pojawiają się niepokój, obawy, stres. Dotyczy to zarówno samej ciąży oraz związanych z nią zmian, jak i porodu. Wiele kobiet, według badań aż 23%, bardzo obawia się porodu. Wiąże się to nie tyle z przyszłym wychowaniem dziecka, które on oznacza, ile z bólem, obawą o własne zdrowie, przekonaniem, że nie będzie się w stanie sprostać temu zadaniu.

 • Hormony ciążowe

  W czasie ciąży pojawiają się liczne zmiany hormonalne związane z przygotowaniem ciała do przyszłego porodu. Jednym z takich hormonów jest relaksyna. Jest ona odpowiedzialna za rozluźnienie mięśni, dzięki czemu są one w stanie przejść poród prawidłowo. Niestety, wpływ hormonu nie ogranicza się tylko do mięśni miednicy i pochwy, lecz także do przełyku i innych partii ciała. Rozluźnienie przełyku może być związane z pojawieniem się refluksu żołądkowego, a rozluźnienie całości z łatwymi kontuzjami podczas prostych ćwiczeń.

 • Posmak metalu

  Posmak metalu

  Ze względu na zmiany fizyczne oraz hormonalne ciało kobiety zaczyna zachowywać się inaczej, a ona sama może mieć różne, niecodzienne odczucia. Jednym z nich jest posmak metalu w ustach, który bywa odczuwany w pierwszym trymestrze ciąży przez wiele przyszłych matek.

 • Krwawienie po porodzie

  Krwawienie po porodzie

  Krwawienie, które może pojawić się po porodzie, bywa nie tylko chwilową przypadłością, która ustępuje dzień po narodzeniu się dziecka. Wiele kobiet zmaga się z nią aż przez 3 tygodnie. Co więcej, krwawienie takie bywa obfite, dlatego nie powinno się zapominać o podpaskach przez pierwszy okres po ciąży. Obfitość krwawienia związana jest z oczyszczaniem się macicy i jej powrotem do normalnego stanu.