Zakumaj.pl

Czy można ograniczyć wydatki na niemowlaka?

Czy można ograniczyć wydatki na niemowlaka?

Choć mówi się, że małe dzieci to mały kłopot, a duże to duży, to jednak z wydatkami jest niestety prawie zawsze tak samo. Noworodki i niemowlaki potrafią pochłonąć naprawdę spore ilości pieniędzy. Nie chodzi tu tylko o podstawowe wydatki, jak ubranka czy też łóżeczko, wózek, kosmetyki pielęgnacyjne. Każdy rodzic bowiem chce, żeby jego maleństwo rozwijało się jak najlepiej i miało zapewnione wszystko, co najlepsze. A więc trzeba doliczyć jeszcze wszelkiego rodzaju zabawki, chodziki, huśtawki… Ale nie tylko. Niemowlaki często łapią infekcje, trzeba chodzić z nimi do lekarzy, podawać leki. To wszystko kosztuje. Na dzieciach nie powinno się oszczędzać, jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na nieograniczone wydatki, gdyż nasz portfel przecież nie jest bez dna. Jak więc spróbować zaoszczędzić?

 • Karm piersią

  Jeśli tylko możesz i nie ma żadnych do tego przeciwwskazań, to karm dziecko jak najdłużej piersią. Mleko matki może stanowić podstawę wyżywienia dziecka przez cały okres niemowlęcy, choć oczywiście od szóstego miesiąca życia możesz wprowadzać też inne pokarmy. Jednak karmienie piersią jest najbardziej ekonomiczne. Wystarczy chociażby porównać koszt naszego, maminego mleka z kosztem profesjonalnego mleka w pudełkach. To naprawdę jest różnica.

 • Nie wszystko musi być markowe

  Pamiętaj, że nie wszystkie rzeczy, które kupujesz dla dziecka, muszą być markowe. Tak jest z popularną marką jednorazowych pieluch czy jakimiś kosmetykami dla dzieci. Są to rzeczy stosunkowo drogie i można nabyć ich jakościowo dobre, ale tańsze zamienniki. Staraj się także korzystać z promocji. Wiele supermarketów oferuje czasami bardzo okazyjne ceny za produkty dla niemowląt. Możesz wówczas kupić kilka przedmiotów na zapas, jeśli wiesz, że na pewno je zużyjesz.

 • Korzystaj z rzeczy używanych

  Korzystaj z rzeczy używanych

  Nie wszystko, co kupujesz, musi też być nowe. Pamiętaj, że niemowlak szybko rośnie i nie ma sensu kupować dziesięciu par pajacyków za astronomiczną cenę, gdyż niedługo maluszek z nich wyrośnie. Zdecydowanie bardziej opłaca się nabycie rzeczy używanych. Czasami ktoś w naszej rodzinie czy też wśród znajomych chętnie takie ubranka nam przekaże, ponieważ nie są one mu już potrzebne. Jeśli jednak nie masz możliwości pozyskania rzeczy w ten sposób, to możesz poszukać ogłoszeń młodych rodziców, których dziecko już wyrosło z części ubrań. Nie tylko ubrania można nabywać używane. Wiele osób odsprzedaje chodziki, kołyski, wózki – wszystko niezniszczone oraz w dobrym stanie. Jeśli więc nie stać cię, aby każdą z tych rzeczy kupować nową, to możesz takich ogłoszeń poszukać.

 • Dziecku nie potrzeba wielu zabawek

  Dziecku nie potrzeba wielu zabawek

  Pamiętaj, że twojemu dziecku wcale nie potrzeba wielu markowych i drogich zabawek. Rzecz jasna, edukacyjne zabawki na pewno są przyjazne i pomagają dziecku odkrywać świat, jednak naprawdę nie musi mieć ich całe mnóstwo, a wystarczą dwie czy trzy. Najważniejsze, żebyście to wy jako rodzice poświęcali swojemu maluchowi czas. To, a nie zabawki jest dla jego rozwoju najważniejsze.