Zakumaj.pl

Czym należy karmić kocięta?

Czym należy karmić kocięta?

Po narodzinach kociąt może dojść do kilku przykrych sytuacji. Ich matka może umrzeć, nie chcieć ich karmić, wyjść i już nie wrócić, jeśli jest częściowo dzika, lub po prostu odtrącić je i nie karmić. Niezależnie od tego, czy matka karmi kocięta, czy nie, warto wiedzieć, jaki pokarm im podawać oraz w jakim okresie, aby z maluchów wyrosły zdrowe, samodzielne koty.

 • Pierwsze tygodnie

  Pierwsze tygodnie

  Jak wiele nowo narodzonych zwierząt, tak i kocięta przez pierwsze tygodnie żywią się tylko mlekiem matki. Jeżeli z jakichś powodów nie może ona ich karmić lub nie chce, należy zacząć karmić je specjalnie przygotowanym mlekiem, najlepiej z butelki. Taka karma to zazwyczaj mleko dla kotów, dostępne w sklepie zoologicznym, rozcieńczone wodą lub mleko dla niemowląt rozcieńczone nieco mniejszą ilością wody, niż jest to podane w przepisie. Mleko krowie nie jest dla kociąt najlepszym pokarmem, ponieważ jest zbyt ubogie w potrzebne im składniki. Podczas karmienia sztucznego trzeba także pamiętać o odpowiedniej częstotliwości i podawać pokarm co 2 godziny.

 • Odchodzenie od mleka

  Odchodzenie od mleka

  Po 4 tygodniach należy rozpocząć powolne przestawianie kociaka z mleka na produkty stałe. Nie może dziać się to w sposób radykalny. Mleko matki lub sztuczne powinno być nadal dostępne, lecz w mniejszych ilościach. Również porcje stałego pokarmu nie mogą być zbyt wielkie, ponieważ kocię nie będzie w stanie ich zjeść. Najlepiej w tym okresie sprawdzają się pokarmy lekko rozmoczone, chrupki rozmoczone w kocim mleku lub bardzo drobno posiekane mięso wysokiego gatunku. Pokarm powinien być podawany na płaskim talerzu, co ułatwia kociakowi sięganie do niego i uczy przyszłego jedzenia z miski. Jednak warto pamiętać, żeby nie zmuszać kota do jedzenia, jeżeli nie ma ochoty próbować niczego nowego. Z czasem zacznie interesować się czymś więcej niż mleko.

 • Stałe pokarmy

  Stałe pokarmy

  Po osiągnięciu wieku 2 – 3 miesięcy kocię jada już wyłącznie produkty stałe. Mleka nie należy mu już podawać, chyba że jako smakołyk raz na jakiś czas. Najlepiej zadbać wtedy, żeby było to mleko dla kotów, a nie krowie. Nie jest ono dobre nie tylko dla małych, ale również dla starszych kotów, ponieważ może powodować biegunkę. Ze względu na to, że ten okres nadal jest dla kociaka czasem intensywnego wzrostu, trzeba zadbać o to, by posiłki były zbilansowane i dostarczały wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów. W związku z tym warto skorzystać z gotowych karm, suchych i mokrych. W dalszym ciągu to mokre karmy są najlepsze, ponieważ nie sprawiają problemu przy gryzieniu, jednak warto dodać odrobinę suchej, żeby kociak mógł się przyzwyczaić. Z produktów dostępnych poza sklepami zoologicznymi można wybierać mięso różnego rodzaju. Niektóre gatunki można podawać kotu na surowo, jednak póki jest on kociakiem, lepiej ugotować je przed podaniem (bez przypraw!).